Mamy rady na odpady – wielka gala

Nagrody dla zwycięzców konkursów, pokaz mody recyklingowej, występy artystyczne, wystawa i pokaz nagrodzonych prac – to wszystko było na gali podsumowującej konkursy dla uczniów szkół podstawowych, ogłoszone w ramach projektu „Mamy rady na odpady”.

W ramach projektu urząd marszałkowski ogłosił dwa konkursy – konkurs plastyczny pn. „Drugie życie odpadów” oraz konkurs na reportaż pn. „Dzień Ziemi – sprzątam i dbam o moją najbliższą okolicę”. Konkursy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Do konkursu plastycznego „Drugie życie odpadów” złożone zostały 263 prace plastyczne w kategoriach „dzieło sztuki” oraz  „sztuka użytkowa”.  W sumie nagrodzono aż 166 osób! W konkursie na reportaż o nagrody walczyły 43 realizacje, spośród których jury wybrało trzy najlepsze.

Podczas gali w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego można było zobaczyć wystawę prac laureatów konkursu plastycznego. – Można na niej zobaczyć, co ciekawego dzieci przygotowały, jak są kreatywne, jak fantastycznie wykorzystują odpady, dając im drugie życie – mówiła Agnieszka Okupniak, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu UMWO.

Marszałek województwa Andrzej Buła zwracał uwagę na fakt, że na co dzień  korzystanie z funduszy europejskich to dla nas wszystkich najczęściej inwestycje,  nowe drogi czy remonty budynków.  –  Ale  są projekty, które pozwalają nam zająć się bardzo atrakcyjną edukacją. To jeden z nich – podkreślał i mówił, że tak naprawdę my, dorośli, mamy rady na odpady, ale chcieliśmy, żeby dzieci nam pokazały, jakie są ich rady na odpady. – Żeby poprzez swoje zdolności artystyczne wyraziły to, co jest dla nich ważne w dbaniu o środowisko. Żeby pokazały, jak zwracać uwagę dorosłych, żebyśmy i my przywiązywali większą wagę do tego typu przedsięwzięć – mówił marszałek. Dlatego podczas gali członkowie zarządu województwa dziękowali wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom za ogromne zaangażowanie, niebywałą kreatywność i pomysłowość, które znalazły odzwierciedlenie pracach konkursowych, zarówno plastycznych, jak i w reportażach. – Mamy nadzieję, iż wspólne przygotowywanie prac plastycznych i reportaży było nie tylko ciekawą formą zajęć, ale poszerzyło wiedzę uczniów na temat prawidłowego postępowania z odpadami, wpłynęło  też na kształtowanie postaw, sprzyjających trosce o nasze środowisko  – mówili.

Członek zarządu województwa Antoni Konopka podkreślał, że jest mocno usatysfakcjonowany tak dużą liczbą młodych ludzi na gali. – Kiedy rodził się pomysł tego projektu, to największy nacisk chcieliśmy właśnie położyć na edukację, żeby już od najmłodszych lat uczyć oszczędzania i prawidłowego postępowania z odpadami  – mówił.

Zadowoleni też byli uczestnicy i ich opiekunowie. Łukasz Dziarmaga z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przechodzie mówił, że to wspaniała inicjatywa. – A nasi uczniowie zdobyli tutaj pierwsze miejsca – informował z dumą, dziękując jednocześnie inicjatorom i organizatorom.

Projekt “MAMY RADY NA ODPADY – kampania edukacyjna na terenie województwa opolskiego” współfinansowany jest z RPO WO 2014-2020.

Listy wszystkich nagrodzonych dostępne są tutaj .

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy