20 lat dobrej współpracy

9 lipca minęło 20 lat od podpisania partnerskiego porozumienia Kraju Ołomunieckiego i Województwa Opolskiego. Dziś, w miejscu tego podpisania,  w czeskim Jaworniku, spotkali się radni komisji obydwu regionów. Jubileuszowe spotkanie kontynuowali w Otmuchowie.

Rozwijanie wzajemnych kontaktów obydwu sąsiedzkich regionów wydawało się naturalne i dlatego od początku pierwszej kadencji samorządu województwa inicjowano kontakty transgraniczne, zwłaszcza w dziedzinie rozbudowy szlaków komunikacyjnych i transportowych, ochrony środowiska i rozwoju turystyki. Jednak dopiero regionalizacja Republiki Czeskiej w roku 2001 i powstanie Kraju Ołomunieckiego pozwoliły na sformalizowanie nawiązanej wcześniej współpracy.

Spotkanie komisji współpracy z  zagranicą z obydwu regionów było okazją do podsumowań tego, co do tej pory udało się wspólnie zrobić, ale przede wszystkim było to spotkanie dobrych przyjaciół. Ówczesny marszałek, obecnie poseł Ryszard Galla, opolski sygnatariusz porozumienia, zwracał uwagę, że podpisano je w szczególnym czasie – kiedy obydwa nasze kraje przygotowywały się do wejścia do Unii Europejskiej. – Potrafiliśmy dobrze wykorzystać tę możliwość i od początku współpracowaliśmy w tej dziedzinie, współtworząc choćby wspólny sekretariat do obsługi polsko-czeskich programów współpracy transgranicznej – przypominał. Poseł wyrażał także radość, że dziś zbieramy żniwo podpisanego 20 lat temu porozumienia. – Gdybyśmy chcieli powiedzieć o wszystkich wspólnych projektach, to dnia by nam nie wystarczyło – mówił z uśmiechem.

Pomysły sprzed 20 lat partnerzy z obydwu regionów zamienili w bardzo dobrą współpracę, której efekty widać dziś w wielu dziedzinach życia W ciągu tego czasu działo się naprawdę wiele w sferze sportowej, gospodarczej, społecznej, edukacyjnej i wymiany doświadczeń na wszelkich polach. Marszałek Andrzej Buła dziękował za wszystkie te pomysły i inicjatywy, które są dowodem naprawdę dobrego partnerstwa. – Na początku likwidowaliśmy granice, także te administracyjne między nami, ale chcieliśmy też zlikwidować bariery mentalnościowe pomiędzy Polakami i Czechami. I to nam się chyba bardzo udało – podkreślał marszałek.

W spotkaniu wzięli udział radni sejmikowej Komisji Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji Regionu – Hubert Kołodziej, Szymon Godyla,  Joanna Wilczyńska, Martyna Nakonieczny, Ryszard Szram, Jerzy Niedźwiedzki i Danuta Trzaskawska.

Przewodniczący komisji Hubert Kołodziej mówił, że umowa sprzed 20 lat mocno zmobilizowała obydwa samorządy do współpracy. – Te partnerstwa były wtedy takim oknem na świat, a dziś prężnie się rozwijają. Przykładów dobrej, codziennej współpracy na każdym szczeblu, w wielu środowiskach, jest bardzo wiele – dodawał.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy