Wspaniała integracja przy dźwiękach muzyki

Blisko 540 tysięcy z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego trafi do opolskich muzyków na doposażenie muzyczne, organizację warsztatów, koncertów i spotkań integracyjnych z mieszkańcami województwa. Przed nami muzyczne lato i koncertowa jesień.

W urzędzie marszałkowskim podpisano w tej sprawie porozumienie z Gminą Prószków, a także umowy dotacyjne z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim, Stowarzyszeniem Rozwoju Kultury i Profilaktyki “Emaus” oraz Fundacją Rozwoju Artystycznego Fabryka Muzyki. Pierwsze działania ruszają już wkrótce. Artystycznych doznań z pewnością nie zabraknie.

Opolskie przy dźwiękach muzyki

Gmina Prószków słynie z bogatej tradycji międzypokoleniowych spotkań orkiestr dętych. Właśnie tam odbywa się parada zespołów z całej Polski. Zadanie „Muzyka łączy pokolenia” to doskonały przykład aktywizacji społeczności do czynnego udziału w życiu kulturalnym regionu i włączania najmłodszych do pięknej tradycji muzycznej. – 100 tys. złotych wesprze orkiestrę „Kaprys”, która ćwiczy w sali OSP w Źlinicach. To ćwiczenia, warsztaty, które przygotowują młode pokolenie do muzykowania. Zwieńczeniem będzie koncert dla babci i dziadka. „Kaprys” wpisał się w potrzeby muzyczne gminy Prószków, zdobył sympatię mieszkańców, o czym świadczy duża ilość głosów oddanych w IV edycji MBO – mówił Krzysztof Cebula, burmistrz Prószkowa.

Mieszkańcom spodobał się także muzyczny pomysł Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Tu także będzie można integrować się przy dźwiękach orkiestr dętych. – Wystartowaliśmy i się udało. Chcemy zorganizować cykl warsztatów, koncertów i oczywiście doposażyć naszą orkiestrę w najbardziej potrzebny sprzęt muzyczny – wymienił Andrzej Weinkopf, dyrygent orkiestry dętej z Pokrzywnicy.

Kolejne pokolenia młodych muzyków wyrastają także pod czujnym okiem Fundacji Rozwoju Artystycznego Fabryka Muzyki, która jest już prawdziwym “weteranem” w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim. – Przybywa nam muzykującej młodzieży. Poprzednie edycje pokazały coraz większe zainteresowanie orkiestrami. Muzycy zaczęli rosnąć, stąd potrzeb kupna nowych strojów. Zauważyliśmy również, że sięgają oni nie tylko po jeden instrument, dlatego potrzeba doposażania w kolejne i renowację tych, zakupionych w ramach 1 edycji MBO. Nasz projekt zaczynamy lipcowymi warsztatami w Pokrzywnej – zapowiada Tomasz Stefan, pomysłodawca inicjatywy.

Muzyka koi, uczy, kształtuje

Jak przyznaje marszałek Andrzej Buła, Marszałkowski Budżet Obywatelski to „drogowskaz”, na co warto wydawać pieniądze. Cieszą zarówno idee doświadczonych pomysłodawców, jak i debiutantów. – Kolejna odsłona MBO pokazuje, jak rozwijają się orkiestry dęte. Najpierw to kupno strojów, instrumentów, a teraz, gdy dołączają kolejni muzycy, doposażanie i renowacja tych już zużytych instrumentów. Cieszy mnie wysoki poziom muzykowania dla szerokiego grona odbiorców, zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach – mówi. Wicemarszałek Zuzanna Donath – Kasiura zauważa wiele pozytywnych aspektów takiego muzykowania. – Dbacie nie tylko o kulturę, ale i o zdrowie, edukację, komfort psychiczny. Muzyka pozwala zapomnieć o złych rzeczach, rozwija zdolności, koi i uczy gry zespołowej, co jest ważne nie tylko w sporcie. Edukujecie od małego dziecka, kultywujecie tradycję będącą marką naszego regionu, natomiast my słuchacze doświadczamy cudownych emocji – podkreśla.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy