Świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości

– Niepodległości nikt nam nie podarował ani nie przywiózł na rączym koniu, nie zawdzięczamy jej  żadnej partii czy osobie, bo wywalczyli ja wszyscy Polacy. I wszyscy mamy obowiązek chronić ją oraz rozwijać – tak m.in. mówił podczas opolskich uroczystości z okazji Święta Niepodległości członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.

Uroczystości rocznicowe odbywały się 11 listopada w całym regionie, zarówno w tych większych, jak i małych miejscowościach. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała tłumnemu uczestnictwu  w obchodach. Wzięły w nich udział setki mieszkańców województwa. Także

członkowie zarządu województwa uczestniczyli w uroczystościach w wielu miejscach regionu. Marszałek Andrzej Buła, wraz ze starostą kluczborskim, burmistrzem Kluczborka i wieloma mieszkańcami powiatu w samo południe złożył kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Kluczborku. Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura zapaliła znicz w symbolicznym miejscu – przed pomnikiem ofiar wojen i przemoc w Krapkowicach. Członek zarządu Antoni Konopka był na uroczystościach m.in. w Pakosławicach, Nysie, Białej Nyskiej  i Skoroszycach. A wicemarszałek Zbigniew Kubalańca i członek zarządu Szymon Ogłaza wzięli udział uroczystościach opolskich.

Przemawiając podczas tych uroczystości, Szymon Ogłaza, mówił m.in.. o tym, jak chronić naszą niepodległość. –  Jestem przekonany, że najlepiej uczynić to poprzez codzienną pracę i sumienne wypełnianie obowiązków, w tym aktywny, obywatelski  patriotyzm, szerzenie prawa, wolności i równości dla każdego. Możemy to też robić wzmacniając samorządność i wspólnoty lokalne. A także, co równie ważne, w sojuszach międzynarodowych, jak NATO i Unia Europejska, do których za sprawą powszechnie wyrażonej woli narodu przystąpiliśmy, żeby już nigdy nie być sami.  Doceńmy to oraz uszanujmy,  szczególnie, że tak blisko nas są kraje i ludzie, którzy chcą  żyć tak samo dobrze jak my, ale w rodzimych krajach nie mają na to  szans – mówił do uczestników obchodów Święta Niepodległości.

 

Nasze serwisy