Szpital położniczy w Opolu pięknieje

Zakończył się remont pierwszego piętra w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii. To ostatni etap unowocześniania tego opolskiego szpitala, którym zarządza samorząd województwa. Wartość całego projektu, współfinansowanego z funduszy unijnych, to prawie 3 miliony 500 tysięcy złotych.

Trzy piętra Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii to nowoczesne pomieszczenia zabiegowe, komfortowe sale i całkowicie nowe i dodatkowe łazienki. Na pierwszym piętrze, tak jak i na wyższych kondygnacjach, na pacjentki czekają wyposażone w nowe łóżka sale. Pomieszczenia zyskały również przyjazną kolorystykę. – Nasze panie mają do dyspozycji dwuosobowe sale, przy których są sanitariaty. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Poprawa wydajności usług medycznych w zakresie opieki nad matką i dzieckiem w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu”. Wcześniej remontowane były wyższe kondygnacje w budynku A. Odnawialiśmy sale chorych, zakupiliśmy sprzęt, który zwiększa atrakcyjność naszego szpitala  – mówi Małgorzata Sobel, dyrektor tego szpitala.

Wartość projektu to prawie 3 miliony 500 tysięcy złotych. – Teraz mamy europejski standard. To radość dla kobiet, które mają tu komfortowe warunki. Remont został wspófinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014- 2020.  Należy zaznaczyć, że w szpitalu pracują świetni specjaliści. Mamy bardzo fachową obsługę, która swoje pracy jest oddana całym sercem. W szpitalu panuje rodzinna atmosfera. Cieszę się, że możemy podnosić standard świadczonych usług, kupować sprzęt, a nasi mieszkańcy mają bardzo dobrą opiekę – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

W trakcie remontu szpitala okazało się, że należy wymienić piony wodno-kanalizacyjne, przebudować  instalacje gazów medycznych oraz  wykonać nowe zabezpieczenia ścian. Szpital otrzymał na ten cel dodatkowe pieniądze.

Dr n. med. Marek Chowaniec, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa, przypomina, że niebawem zakończy się remont bloku porodowego. – To jest kompleksowy remont. Na naszym oddziale znacząco poprawił się komfort. Ostatnie piętro w najbliższych godzinach przyjmie pierwsze pacjentki – mówi Marek Chowaniec.

W ramach projektu zaplanowano zakup sprzętu medycznego za niemal 1 milion 180 tysięcy złotych. Na chwilę obecną zakupiono już sprzęt za prawie 452 tys. zł (to aparat do znieczulenia, aparat do diatermii oraz 3 łóżka porodowe przeznaczone na doposażenie sali porodowej).

W kolejnym etapie planuje się zakup  m.in. aparatu do znieczulenia, multimedialnej lampy operacyjnej, lamp przepływowych, stołu operacyjnego, aparatu elektrochirurgicznego, lamp bezcieniowych, stanowiska do resuscytacji, cieplarki do płynów infuzyjnych oraz mebli medycznych – to wszystko na łączną kwotę prawie 725 tys. zł.

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jako jedyne w województwie opolskim świadczy opiekę zgodnie z III, czyli najwyższym poziomem opieki perinatalnej. Specjalizuje się także m.in. w wysokospecjalistycznej opiece medycznej z zakresu ginekologii oraz ginekologii onkologicznej. W skali roku rodzi się w nim  około 3 tys. dzieci, hospitalizowanych jest ponad 10 tys. pacjentów.

Projekt „Poprawa wydajności usług medycznych w zakresie opieki nad matką i dzieckiem w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu” to remont i wyposażenie szpitala za łączną kwotę 3 458 168,53 zł (w tym kwota wsparcia 2 590 168,22 zł), w tym:

– zakup aparatury medycznej – 1 176 015,80 zł,

– dokumentacja projektowa – 125 311 zł,

– roboty budowlano-instalacyjne – 2 107 641,73 zł,

– koszty nadzorów – 49 200 zł.

Wkład własny w projekcie w kwocie 867 735 zł pochodzi z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

PW oraz materiały opracowane przez szpital

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy