O wodzie wiedzą prawie wszystko

Dzieci z województwa opolskiego wiedzą, jak przeciwdziałać suszy i oszczędzać wodę. Zakończyły się właśnie niezwykłe lekcje i warsztaty o wodzie – „Bioróżnorodność Opolszczyzny w ujęciu wodnym, czyli H2O dla BIO”.

Przez trzy lata kilkaset dzieci z 25 szkół z całego województwa wzięło udział w niezwykłych zajęciach i warsztatach zatytułowanych „Bioróżnorodność Opolszczyzny w ujęciu wodnym, czyli H2O dla BIO”, zorganizowanych przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji. – Woda w naszym życiu jest niezbędna. Jest  potrzebna, by przeżyć, ale również w pracy firm i fabryk. Bez niej nie dałoby się wytworzyć wielu produktów. Teraz w Mosznej spotykamy się z nauczycielami, a co najważniejsze, z uczniami, którzy wzięli udział w tych zajęciach. Dzieci nauczyły się, jak dbać o przyrodę, a szczególnie o wodę. Za nimi liczne warsztaty, zielone szkoły, półkolonie powiązane z zajęciami edukacyjnymi, festiwale naukowe, konferencje, spotkania z mieszkańcami – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Oprócz zajęć,  w projekcie wartym 2 miliony 600 tysięcy złotych w Zaczarowanym Świecie, czyli Centrum Nauki i Eksperymentu przy ulicy Duboisa w Opolu, powstał niezwykły plac wodny, a w ośrodku szkoleniowym w Niwkach, ścieżka edukacyjna. Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu podkreśla, jak ważna jest taka edukacja w życiu młodzieży. – Nasze zajęcia są zawsze atrakcyjne dla dzieci i samych nauczycieli. Wiemy, jak ważne jest oszczędzanie wody, kiedy specjaliści alarmują, że nawet nam zagraża susza. Słyszymy o niskim poziomie wód i ich zanieczyszczeniu. Tym bardziej takie zajęcia są bardzo ważne. Często zdarza się, że to właśnie dzieci uczą starszych właściwych zachowań i dbałości o środowisko – mówi Lesław Tomczak.

O tym, że u dzieci zmieniła się świadomość związana z oszczędnością wody, mówi Agnieszka Królikowska, która koordynowała projekt. – Dzieci w trakcie zajęć badały wodę z różnych źródeł, np. z fontanny w Mosznej, kałuży, plastikowych butelek. Dzięki temu poznały jej skład i to, co wpływa na zanieczyszczenie. Taka wiedza niewątpliwie pomaga w tym, że w przyszłości będą o nią dbać – mówi Agnieszka Królikowska.

Nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 ze Strzelec Opolskich Henryk Mielcarz  bardzo się cieszy z tego typu zajęć. – W programach związanych z ochroną środowiska moja szkoła bierze udział od samego początku. Zaangażowaliśmy się od samego początku w organizowany w Polsce Dzień Ziemi. Uwrażliwiamy dzieci na to, jak ważna jest woda i jej oszczędzanie. Uczymy dbałości o otoczenie i środowisko – mówi.

Warsztaty z zasadowości gleby i zielona szkoła w ośrodku w Niwkach najbardziej podobały się Szymonowi Ślązakowi ze Strzelec Opolskich – Podczas zdalnego nauczania mieliśmy warsztaty, poruszaliśmy tematy związane z wodą. Kiedy już wróciliśmy do szkoły, pojechaliśmy na kilkudniowy obóz. W jego trakcie mieliśmy bardzo dużo zajęć z mikroskopem, badaliśmy naszą przyrodę, zagłębialiśmy wiedzę o wodzie – mówi Szymon Ślązak.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy