Wyjątkowa (M)NOC – przed nami 14. Noc Muzeów

Już w najbliższą sobotę, 14 maja opolskie instytucje kultury otworzą swoje drzwi na wieczorne zwiedzanie. W tym roku nocna przygoda z muzeami przebiega pod intrygującym hasłem MOC KULTURY.

Bogaty program tego ciekawego wydarzenia zaprezentowano podczas wspólnej konferencji prasowej. W tym roku koordynatorem wydarzenia w Opolu jest Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, które wraz z partnerami – Archiwum Państwowym w Opolu, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej, Wieżą Piastowską i Zamkiem Górnym oraz Instytutem Śląskim zapraszają do swoich wnętrz.

Jak zapewniają organizatorzy, oferta jest różnorodna i ukierunkowana na wszystkich odbiorców. – Wracamy po pandemii. To unikalna szansa na odwiedzenie muzeów w nietypowych okolicznościach i godzinach przy towarzyszących każdej instytucji atrakcjach. Zapraszam serdecznie w najbliższą sobotę, od godziny 18:00 do północy. Drzwi wszystkich muzeów będą otwarte – zachęcał wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca.

W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych głównym bohaterem wszystkich wydarzeń jest “Miś Wojtek”. – Już teraz zapraszam na otwarcie wystawy czasowej 14 maja pn. „Zwierzęta maskotki w Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1918 – 1945”. Przygotowaliśmy również projekcję filmu animowanego pt. „Miś Wojtek” połączonego z quizem. Zapraszamy na zajęcia dla rodzin z dziećmi „Wojtek! Pomóż nam znaleźć drogę do domu”, warsztaty plastyczne z Natalią Nosovą w języku polskim i ukraińskim oraz grę planszową „Miś Wojtek”. Dla tych nieco starszych przygotowaliśmy projekcję filmu dokumentalnego „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki. Opowiada on historię Jana i Antoniny Żabińskich, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej ratowali ludzi w ogrodzie zoologicznym. Miś Wojtek kryje wiele ciekawostek – zachęcała nieco tajemniczo Natalia Kryjom-Barylak z CMJW.

Prawdopodobnie największą kolekcję lamp i aparatów rentgenowskich posiada w swoich zbiorach Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. W tym roku będzie bardzo energetycznie. – Poza możliwością zwiedzania naszego Muzeum zapraszamy na wykład „O promieniowaniu rentgenowskim inaczej”. Ponadto w związku z tym, że przewodnim hasłem Nocy Muzeów jest „moc” poprosiliśmy o wsparcie Instytut Energetyki, który przygotował na tę okazję pokaz wyładowań elektrycznych w Laboratorium wysokich napięć. Potwierdzam, to zupełnie bezpieczne – zapewniał Tomasz Ciecierski z Politechniki Opolskiej.

Aby poczuć wyjątkowy nastrój warto wybrać się w sobotnią noc do Muzeum Wsi Opolskiej. Jak zapewnia Jarosław Gałęza, dyrektor instytucji, w nocy Muzeum wygląda zjawiskowo. – Zwiedzając zabytkowe chałupy będzie można trafić na różne ciekawe wydarzenia, które promują i popularyzują kulturę śląska opolskiego. Staramy się pokazać, że w kulturze ludowej również tkwiła potężna moc, stąd pokazujemy miejsca, gdzie ta moc była przetwarzana  i wykorzystywana – młyn wodny, wiatrak, kuźnię. Moc tkwiła również w wytworach sztuki ludowej – rzemiośle i rękodziele – mówił.

Warto dodać, że organizatorzy przygotowali gratkę dla spostrzegawczych. Konkurs „Znajdź intruza” polega na znalezieniu przedmiotu, który nie pasuje do wystawy w przynajmniej trzech muzeach, biorących udział w Nocy Muzeów. Zgłaszając to pracownikowi instytucji, otrzymamy pieczątkę na ulotce. N pierwsze 300 osób, które zbiorą co najmniej 3 pieczątki czekają upominki. Podczas tej wyjątkowej sobotniej nocy będzie można skorzystać również z bezpłatnego autokaru, który będzie kursował pomiędzy muzeami. Rozkład jazdy oraz dokładny program wydarzenia można znaleźć pod adresem.

14. Noc Muzeów w Opolu odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy