Specjalistyczny wóz kryminalistyczny dla opolskiej policji

Laboratorium na kółkach pozwoli policji na większą mobilność i szybszą pracę. Komenda Wojewódzka Policji została wyposażona w ambulans kryminalistyczny, który kosztował 137 tysiące złotych. Jego zakup został dofinansowany przez urząd marszałkowski kwotą 65 tysięcy złotych.

Opolscy policjanci dzięki nowemu zakupowi będą mogli prowadzić swoje działania już na miejscu zdarzenia. – W trakcie zabezpieczania dowodów liczy się czas, dokładność i precyzja. Korzystając z profesjonalnego ambulansu technicy będą pracować niezależnie od warunków i pogody.  Pozwoli on biegłym i technikom kryminalistyki na komfortową pracę podczas realizacji zadań w terenie. Pojazd będzie wykorzystywany na miejscu najpoważniejszych przestępstw, przez funkcjonariuszy laboratorium kryminalistycznego  – mówi Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinspektor dr Rafał Kochańczyk dziękując jednocześnie za to, że samorząd województwa jest bardzo otwarty na pomoc policji.

Nadkomisarz Arkadiusz Łysanowicz, biegły z zakresu mechanoskopii KWP, zaznacza, że pojazd specjalistyczny wyposażony jest w narzędzia i urządzenia wykorzystywane na miejscu zabójstw, poważnych wypadków i ciężkich przestępstw. Wyposażony jest m.in. w oświetlacze kryminalistyczne,  walizki specjalistyczne, m.in. do ujawniania śladów kryminalistycznych – mówi Arkadiusz Łysanowicz.

Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego podkreśla, że to nie pierwsze finansowe wzmocnienie policjantów zarówno z Opola, jak i województwa, przez urząd marszałkowski. W 2018 roku dofinansowano m.in. zakup 15 sztuk analizatorów wydechu do wstępnego badania. Rok później wsparto finansowo jubileusz 100-lecia policji. W 2020 roku samorząd województwa przekazał 70 tysięcy złotych m.in. na zakup komputerów oraz sprzętu niezbędnego do profesjonalnego prowadzenia poszukiwań osób zaginionych czy wsparcie związane z uzupełnieniem wakatów w garnizonie opolskim. Natomiast w 2021 dotacja wyniosła 65 tysięcy złotych i została przeznaczona na Fundusz Wsparcia Policji, który umożliwił zakup opisywanego furgonu. W tym roku przekazano 150 tysięcy złotych na zakup ścianki wizyjnej.

– Kieruję się zasadą, że nie dzielę instytucji na państwowe, samorządowe czy instytucjonalne. Pieniądze publiczne trafiają na dobry grunt. To bardzo duży wysiłek policjantów, którzy sami zadbali o odpowiedni dobór samego pojazdu, jak i wyposażenia. Wszyscy pracujemy na rzecz bezpieczeństwa i dobrego życia naszych mieszkańców. Mimo, że policja jest finansowana z budżetu centralnego, bez wahania przekazuję dotacje na wzmocnienie nie tylko policji – mówi marszałek województwa Andrzej Buła.

Marszałek województwa dodaje, że w poniedziałek (23.05)  w trakcie obrad zarządu województwa, zapadła decyzja o przekazaniu 300 tysięcy złotych na zmodernizowanie i remont budynku komisariatu policji w Branicach.

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy