Ruszamy na rowery

Uwielbiasz wycieczki rowerowe? Zapraszamy Cię na zwiedzanie naszego województwa. Podobnie jak w zeszłym roku, przygotowaliśmy  atrakcyjne trasy – tym razem we współpracy ze stowarzyszeniami z regionu. Będziemy zwiedzać, odkrywać piękno przyrody, a na trasach nie zabraknie naszych regionalnych smakołyków.

Dziewięć organizacji z województwa opolskiego podpisało w urzędzie marszałkowskim umowy na zrealizowanie wycieczek rowerowych. Odbędą się one w weekendy między 18 czerwca i 28 sierpnia. Samorząd województwa na przygotowanie i organizację przejazdów przeznaczył 180 tysięcy złotych.  Zaproponowano po 2 wycieczki rowerowe w każdym powiecie, zaś w Opolu i powiecie opolskim aż 3 wycieczki.

Stowarzyszenie Pielgrzymi Opolscy swoje trasy zatytułowali „Poznajemy uroki i smaki Opolszczyzny”. Przygotowano trzy wyjazdy: Dobrzeń Wielki “Balaton” – Popielów – Dobrzeń Wielki (27 km), Borki – Opole – Borki (30 km), Opole Czarnowąsy – Turawa – Opole Czarnowąsy (40 km). – Uczestnicy powinni być zadowoleni z zaproponowanych przez nas tras. Planowaliśmy je głównie lasami, będzie też jedna trasa lewą stroną Odry do Opola. Tereny są malownicze i atrakcyjne przyrodniczo – mówi Helmut Starosta.

Trasę 42 km z Pokoju przez Namysłów do  Starego Miasta i 28 km pętlę z Namysłowa przez Stare Miasto przejadą rowarzyści ze stowarzyszeniem Porozumienie Namysłowskie. Prezes Zdzisław Czarnecki zapowiada, że biorący udział w wycieczce poznają Stobrawski Park Krajobrazowy, a trasa może posłużyć do stworzenia oznaczonych ścieżek rowerowych – mówi Zdzisław Czarnecki.

Artur Nowak ze Stowarzyszenia OSP Powiatu Kluczborskiego zapowiada aż cztery wycieczki zatytułowane „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. To wycieczki rowerowe po powiecie oleskim oraz kluczborskim. Po dwie pętle 40 km z Olesna przez Pałac w Pawłowicach oraz 45 km od Rynku w Kluczborku przez Maciejów. – Będziemy przemierzać malownicze trasy. Jedna z nich wiedzie do krainy miodu w Maciejowie, a druga do pałacu w Pawłowicach. Będziemy zwiedzać drewniane kościółki i np. piramidę w Rożnowie – mówi Artur Nowak.

Po okolicach Kędzierzyna-Koźla wycieczki zorganizuje Klub Sportowy “Koziołek”. – Będą to wycieczki rowerowe dorzeczem Odry. 40 km od Koźla przez Cisek, Przewóz, Zakrzów, Długomiłowice do Koźla oraz 45 km z Koźla przez Starą Kuźnię, Dziergowice, Bierawę do Koźla. – Będziemy odwiedzać historyczne miejsca naszego regionu. Odwiedzimy śląskie restauracje i nie zabraknie wielu opowieści o historii naszego regionu. Chcemy też spotkać się z Kołami Gospodyń Wiejskich – zapowiada Robert Wencel.

Centrum Wspierania Aktywności Społecznej INICJATYWA swoje wycieczki zatytułowało “Grobniki na rowery”. Będzie to jedyna z tras, która wyjedzie poza region i to w kierunku Czech. 31 lipca będzie można wybrać się na 40 km trasę z Grobnik do Divci Hradu. Zaś na zakończenie wakacji 27 sierpnia rowerzyści pojadą z Grobnik do Lisięcic. – Grobniki są związane z Zakonem Maltańskim, a z komturią maltańską Divci Hradu. Kiedy tam dojedziemy, rozpocznie się festiwal gulaszowy. Druga nasza wycieczka, to typowy nasz malowniczy region. Na te dwie wycieczki serdecznie zapraszam – dodaje Paweł Buczek.

Wycieczkami w powiecie prudnickim zajmie się Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. 2 lipca rowerzyści pojadą z Prudnika przez Olszynki, Solec, Białą do Prudnika. 28 sierpnia pokonają 35 km od Stawów Paciorkowych przez Szybowice do Prudnika.

Dla dwóch powiatów nyskiego i brzeskiego wycieczki – w sumie cztery – zorganizuje Stowarzyszenie Pozytywni z Nysy. Pierwsze dwie trasy zatytułowano: “Przez powiat nyski na rowerze po zdrowie”. Poprowadzone zostały pętlą 38 km z Nysy przez Otmuchów oraz z Głuchołaz przez Biskupów. W powiecie brzeskim będą miały miejsce wycieczki z Sulisławia do miejscowości Jeszkotle z powrotną trasą na miejsce startu oraz Pętla 35 km z brzeskiego rynku przez Przylesie.

Grupy, zależnie od organizatora i przygotowanej trasy  liczyć będą mogły od 45 do maksimum 90 uczestników. Warto więc śledzić grupy społecznościowe oraz profil województwo opolskie na FB.

PW

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy