Poznajmy się – konkurs na inicjatywy współpracy z zagranicą rozstrzygnięty

Już wkrótce zostanie zrealizowanych ponad dwadzieścia inicjatyw związanych ze współpracą z zagranicą. Organizacje pozarządowe otrzymały na ten cel 100 tysięcy złotych.

Poznawać się można na różne sposoby. Sprzyjają temu wspólne wydarzenia sportowe, turystyczne i integracyjne. Wzajemne przenikanie kultur, uczenie się zbliża ludzi, nawiązuje się więź i przyjaźń. Województwo opolskie od wielu lat współpracuje na wielu polach z regionami partnerskimi. Widać to szczególnie na pograniczu polsko – czeskim czy w ilości inicjatyw z Nadrenią – Palatynatem i Obwodem Iwanofrakiwskim. Warto wspomnieć, że na gruncie współpracy oficjalnej nawiązało się wiele partnerstw lokalnych, społecznych, sportowych. Współpracują szkoły, szpitale, organizacje pozarządowe czy grupy nieformalne. Wśród zadań, które otrzymały tegoroczne wsparcie znalazły się jakie inicjatywy jak Międzynarodowy Rajd Księstwa Biskupiego Głuchołazy-Biskupia Kopa, „Dni Gruzji na Opolszczyźnie” czy Międzynarodowy Turniej Judo.

Jak zaznaczył marszałek Andrzej Buła to bardzo istotne, że współpraca zagraniczna na poziomie województwa budowana jest na tak cennych przedsięwzięciach. – Jestem wdzięczny, ze chcieliście się podjąć tych inicjatyw. Kilka lat temu zaczynaliśmy kwotą 50 tys. zainteresowanie było bardzo duże, teraz kwota się podwoiła. Ale warto zaznaczyć, że ten konkurs to zaczyn do innych możliwości finansowych, innych inicjatyw i konkursów. Ta pierwsza wizyta, pierwsza inicjatywa z partnerem zagranicznym jest czymś inicjującym i budującym – mówił Andrzej Buła. Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura przyznała, że takie inicjatywy pokazują, że więcej nas łączy niż dzieli. – To poczucie, że za granicą mieszkają tacy sami ludzie jak my. Różnimy się tym, że mówimy innym językiem. Mamy wiele wspólnych cech i zależy nam na budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, za co dziękuję – mówiła.

Od wielu lat Ochotnicza Straż Pożarna w Kadłubie Turawskim wspiera strażaków ochotników z ukraińskiego Obwodu Iwanofrankiwskiego w tworzeniu struktur na wzór naszych OSP. Ochotnicy z Kadłuba Turawskiego pomagają ukraińskim kolegom szkoleniowo, sprzętowo, logistycznie. – Są tam jedynie straże zawodowe i przyzakładowe, te ochotnicze dopiero się tworzą. W ramach naszego zadania będziemy gościć u nas strażaków ochotników z Ukrainy. Z uwagi na trwającą wojnę i zakaz wyjazdu z Ukrainy mężczyzn, w większości przyjadą strażaczki. Pomogliśmy utworzyć nową straż w miejscowości Łany. To ewenement w skali kraju, powstała tam jednostka ochotnicza, która w swoich szeregach ma kobiety ochotniczki – mówił Andrzej Latussek, naczelnik OSP Kadłub Turawski. Jubileusz 120-lecia OSP Kadłub Turawski to doskonała okazja do takiej przyjacielskiej wizyty, która zaplanowała jest w dniach 26 – 28 maja br.

Pogranicze polsko – czeskie to ogrom inicjatyw. Tu okazję do realizacji ciekawego zadania dostrzegło Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego. – Chcemy promować 20. rocznicę podpisania umowy o współpracy województwa opolskiego z czeskim Krajem Ołomunieckim. W ramach tego zadania chcemy przeprowadzić około tysiąca łączności z całym światem. Z urzędem marszałkowskim współpracujemy już kilkanaście lat, zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów – wyjaśnia Arkadiusz Korus, prezes Stowarzyszenia.

Duże przeżycia artystyczne czekają na członków chóru głubczyckiego. Pod koniec lipca śpiewacy z Głubczyc zaprezentują swoją twórczość na międzynarodowym festiwalu w Toskanii. – Będą tam gościć chóry z całej Europy. Liczymy na integrację młodzieży i dorosłych. Czasy pandemii mocno ograniczyły możliwość swobodnej działalności, pracowaliśmy on – line, na szczęście wracamy do normalności – zaznaczyła Ewa Maleńczyk, dyrygent chóru z Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Głubczyckiej. Warto dodać, że chór odniósł już wiele sukcesów, zdobył m.in. dwa medale podczas festiwalu w Loret del Mar. Chór tworzy łącznie 70 osób, podzielonych na grupy wiekowe – młodsza grupa Cantabile, starsza grupa Cantabile i zespól kameralny Leo Cantores.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy