Ogromne pieniądze na kulturę w regionie

Milion złotych w tym roku przeznaczono z budżetu województwa na organizowane przez instytucje i stowarzyszenia wydarzenia kulturalne. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego podpisano umowy na imprezy organizowane do września.

Dni kultury, inscenizacje historyczne, imprezy dla dzieci, mistrzostwa mażoretek, festiwale piosenek, plenery malarskie, imprezy dla seniorów czy festiwal muzyki reggae. To tylko niektóre imprezy, na organizacje których umowy z marszałkiem województwa opolskiego podpisali ich organizatorzy. To efekt rozstrzygniętego konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

O dużym zainteresowaniu konkursem mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – Tak duża kwota na wydarzenia przygotowane przez fundacje i stowarzyszenia jest związana z tym, że co roku chcemy zwiększać pulę tych pieniędzy. W porównaniu z zeszłym rokiem jest to 200 tysięcy złotych więcej. Chcieliśmy, żeby wszystko to, co dzieje się w kulturze, było związane ze współpracą między organizacjami a naszymi instytucjami kultury – podkreśla marszałek.

 

W poniedziałek podpisano umowy na wydarzenia organizowane od wiosny do końca wakacji. – Przyjęliśmy formułę, że podpisywanie umów podzielimy na dwa bloki. We wrześniu spotkamy się z kolejnymi organizatorami. Te osoby robią to, co lubią najlepiej. Zaprosiliśmy je do Teatru im. Jana Kochanowskiego, do miejsca kształtującego kulturę w regionie. Bardzo mnie cieszy, że organizacja wydarzeń jest podejmowana przez pasjonatów, ludzi zaangażowanych w życie społeczne w swoich miejscowościach – mówi wicemarszałek  Zbigniew Kubalańca.

O historii i zabytkach Kluczborka chce opowiadać Stowarzyszenie „Klucz  do Rozwoju” . – To będzie akcja edukacyjna z konkursami i możliwością przybliżenia historii naszego miasta. Zaproponujemy wiele konkursów i możliwość innowacyjnego poznania historii – mówi Iwona Solisz. Stowarzyszenie „Przeciw bierności” skupi się pokazie tradycji ułańskich w Głubczycach.  Odbędzie się wiele wydarzeń związanych z jazdą konną, a pierwsze zostanie zorganizowane już w czerwcu. W Pokoju zostanie kolejny raz zorganizowany m.in. Festiwal Weberowski. – Nasza inicjatywa jest już bardzo znana. Jeden z koncertów odbywa się zawsze w Boże Ciało w kościele ewangelickim, a drugi 19 czerwca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego – mówi Agnieszka Hadamik.

Beata Wnęk Malec zapowiada kolejne warsztaty dla dzieci i młodzieży w „Teatrowni”, która znajduje się we wnętrzach Teatru im. Jana Kochanowskiego. Stowarzyszenie „Polska Wschód” zorganizuje konkurs recytatorski oraz „Festiwal Filmowy Ukraina”. „Polskie Stowarzyszenie Jazzowe” nagra płytę z udziałem Krzysztofa Pumy Piaseckiego. Znajdzie się na niej dziesięć utworów, a zostanie nagrana w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Malarze zjadą do Korfantowa na plener malarski. „Fundacja Przyszłość na Rzecz Gminy Korfantów” zaprasza artystów m.in. z Czech, Litwy, Polski czy Niemiec. – Mamy przez te wszystkie edycje zgromadzonych ponad 300 obrazów. Artyści pokazują nasz region, choć co roku dajemy możliwość indywidualnych prac – mówi Ryszard Nowak.

Łukasz Kosiński ze stowarzyszenia „Sukces po Opolsku” zapowiada warsztaty filmowe i teatralne – Chcemy pokazać, że województwo opolskie, to miejsce sukcesu. Wszystko będzie odbywało się na Zamku w Mosznej. Miejsce to stało się tłem do kilku filmów i jest chętne fotografowane – mówi. – Dofinansowanie chcemy spożytkować na różne formy spędzania wolnego czasu. Wszystko to będzie w sferze kultury, ale będzie wiele gier, spotkań i również wydanie gazety ukazujących walory naszego regionu – informuje natomiast Rafał Kampa ze stowarzyszenia „Tak dla Samorządności”.

Jarosław Kmiecik, pasjonat jazdy kawaleryjskiej za,powiada spotkania, które przybliżą historię kawalerii. – Opowiemy o przeszłości oręża polskiego i jeździectwa. Chcemy poszerzyć wiedzę historyczną i dotyczącą symboli narodowych – mówi .

Mirosława Kwatek-Hoffmann chce zachęcić do tańca klasycznego mieszkańców Opolszczyzny. – Chcemy na taniec spojrzeć szerzej i inaczej. Taniec, to kultura. To również kształtowanie charakteru i stylu bycia. Zajęcia odbywać się będą nie tylko z trenerami, ale również psychologiem sportu. Chcemy przyzwyczaić tę grupę osób, że warto w sensowny sposób przeżyć porażkę – mówi szefowa Stowarzyszenia „Polskie Towarzystwo Taneczne Okręg Opolski” w Opolu.

Folk Festiwal i Festiwal Patriotyczny „Teraz Polsko” zorganizuje stowarzyszenie Akces z Ozimka. Komendant Opolskiej Chorągwi ZHP hm. Łukasz Czarnecki chce rozwijać pasje najmłodszych. – Naszą misją jest wychowanie młodego człowieka, chcemy go wspierać i rozwijać. Jedną z naszych inicjatyw jest umożliwienie zuchom rozwój talentów muzycznych. Jestem pewien, że wśród tych dzieci jest wielu przyszłych słynnych piosenkarzy i wokalistów – mówi Łukasz Czarneck. Roman Szczepanek z OPO, stosunkowo nowej inicjatywy kulturalnej Opola, zorganizuje koncerty muzyków z Kanady. – W tym roku świętujemy pierwsze urodziny. Przez czas pandemii nie poddawaliśmy się i robiliśmy swoje. Naszą misją jest robienie rzeczy wyjątkowych. Chcemy przyciągnąć osoby również spoza Opola. W ramach naszej sceny będziemy gościć dwa kanadyjskie zespoły . Opole będzie najmniejszym miastem na ich trasie koncertowej. Udało nam się ich przekonać do występu na naszej scenie. Cieszę się, że będziemy mogli zaprezentować takich artystów w naszym mieście – mówi Roman Szczepanek.

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy