Muzyczne święto w Mosznej

Zamek w Mosznej wiosną tradycyjnie jest gospodarzem  Festiwalu Muzycznego Święto Kwitnących Azalii. W tym roku zapraszamy na cztery wyjątkowe koncerty.

Przed nami Festiwal „Muzyczne Święto Kwitnących Azalii”, który tradycyjnie odbywa się we wnętrzach Zamku w Mosznej. Przypomnijmy, festiwal cyklicznie organizowany jest od 1984 roku. Jego pomysłodawcą był Zbigniew Pawlicki. – Celem przedsięwzięcia jest propagowanie polskich, wybitnych artystów i kompozytorów, promocja najzdolniejszych muzyków z regionu oraz edukacja muzyczna społeczności lokalnej i przybywających do Mosznej turystów. Festiwal cieszy się dużym uznaniem w środowisku związanym z muzyką klasyczną i przyciąga rzesze melomanów – mówi dyrektor artystyczna Barbara Hortyńska. Urząd Marszałkowski na organizację festiwalu przeznaczył 55 000 złotych. W tym roku zostanie on zainaugurowany 20 maja, a zakończy się 28 maja.

„Tak śpiewa polska dusza– najpiękniejsze pieśni polskich kompozytorów”, to tytuł koncertu na otwarcie. Wystąpią Edyta Piasecka, Paulina Glinka, Michał Lasota, Emilia Azierska, Olga Piotrowska-Cender. W repertuarze usłyszymy m.in. „Czardasz, o czardasz” z operetki „Księżniczka Czardasza”, „Merce, dilette amiche” z opery „Nieszpory Sycylijskie”, „Je veux vivre” z opery „Romeo i Julia” „Kto me usta całuje, ten śni” z operetki „Giuditta”, „Eja mater fons amoris” ze Stabat Mater.

21 maja w programie zaprezentowane zostaną kompozycje Jana Sebastiana Bacha. Koncert 27 maja został zatytułowany „Romantycznie – fortepian”, gdzie na instrumencie grać będzie Kamil Pacholec. 28 maja wystąpią w koncercie wiolonczelowym Tomasz Strahl, Maria Peradzyńska, Barbara Hortyńska (fortepian).

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego podkreśla, że to wyjątkowe muzyczne święto – To festiwal, który odbywa się w przestrzeni zamkowej. Przed nami cztery ambitne koncerty. Każdy powinien odnaleźć coś dla siebie. Sam zamek jest również magnesem, który przyciąga, teraz np. z uwagi na kwitnące azalie – mówi Zbigniew Kubalańca.

Wszystkie szczegóły festiwalu można znaleźć tutaj.

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy