Karetka na ratunek w Kędzierzynie-Koźlu

Nowoczesna karetka będzie służyła ratownikom do niesienia pomocy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Jej zakup był możliwy dzięki wsparciu marszałka województwa opolskiego, który przekazał na ten cel ponad pół miliona złotych unijnego dofinansowania.

Pogotowie w Kędzierzynie-Koźlu działa w ramach tamtejszego szpitala, czyli Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. W piątek wzbogaciło się o nowoczesną karetkę z całym wyposażeniem. Jednym z najistotniejszych urządzeń jest w niej system LUCAS, który zapewnienia lepsze efekty reanimacji w przypadku zatrzymania krążenia oraz ułatwia pracę służb ratowniczych. Urządzenie wykonuje co najmniej 100 ucisków na minutę o głębokości 5 cm, a możliwość jego szybkiego zastosowania minimalizuje przerwy w procesie resuscytacji. Dyrektor szpitala Jarosław Kończyło wyjaśnia, że dla pracowników szpitala jest ważny nowoczesny sprzęt. Karetka zastąpi już wysłużony ambulans. – Karetka w tzw. system wejdzie 10 grudnia. Do nowego ambulansu przeniesiemy również sprzęt z likwidowanej karetki. Wyposażaliśmy ją w ostatnim czasie – mówi Jarosław Kończyło.

Marszałek województwa Andrzej Buła przypomniał, że województwo opolskie ma bardzo dobrze zorganizowany tzw. system ratowniczy, a jego istotnym elementem jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. – Ostatnie lata, to zakup przynajmniej dwóch karetek rocznie oraz wyposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt. Sam szpital w Kędzierzynie-Koźlu tylko w ostatnich dwóch latach otrzymał ponad 16 milionów 500 tysięcy złotych unijnego dofinansowania na zakup sprzętu, m.in. mammografu, stołu operacyjnego aparatów EKG, USG, EMG, RTG, kardiomonitorów, respiratorów, defibrylatorów, zestawów do skomplikowanej intubacji – mówi marszałek.

Starosta kędzierzyńsko-kozielski Paweł Masełko zaznacza, że szpital dokonał skoku technologicznego. – To jest związane z dobrą współpracą z samorządem miasta i województwa. Dzięki naszej pracy i podejmowaniu inicjatyw unowocześniamy szpital. Jest on dla nas ogromną wartością, ponieważ niesie pomoc mieszkańcom całego województwa. To jedna z trzech największych placówek tego typu w regionie – zaznacza starosta kędzierzyńsko-kozielski.

Wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej Jarosław Kostyła podkreśla, że  ratownictwo medyczne to system naczyń połączonych. – Ta karetka dzięki marszałkowi województwa będzie udzielała pomocy. Im więcej zespołów, tym lepiej. Nasze województwo jest dobrze zabezpieczone w stanach  zagrożenia zdrowia i życia. Dzięki dotacjom i dobremu przygotowaniu  w czwartej fali pandemii mogliśmy uratować tysiące ludzi – zaznacza Jarosław Kostyła. Dodaje, że bardzo ważni są sami ratownicy, lekarze, pielęgniarki i kierowcy czyli cały zespół ratowniczy.

Brygida Kolenda-Łabuś, radna województwa opolskiego, przypomniała, że w ostatnich dniach radni podczas sesji sejmiku podjęli decyzję o przedłużeniu programu stypendiów dla przyszłych lekarzy. – Cieszy mnie, że mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla dzięki karetce mogą czuć się bezpiecznie – dodaje. A radny województwa opolskiego Robert Węgrzyn przyznaje, że w ostatnim czasie sam korzystał z pomocy medyków ze szpitala. – Wiem, na jak dużym poziomie profesjonalizmu pracują tutaj specjaliści i jaki mają do dyspozycji sprzęt – zaznacza Robert Węgrzyn.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy