Punkt EUROPE DIRECT Opole w nowej odsłonie

Europe Direct to sieć podlegających Komisji Europejskiej punktów w całej Polsce, które są miejscem pierwszego kontaktu w sprawach Unii Europejskiej. Taki punkt w woj. opolskim istnieje przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Właśnie inauguruje swoją działalność na kolejne 5 lat.

– Ostatnie lata potwierdzają, że nigdy dość informacji o Unii Europejskiej – mówi dyrektor OCRG Tomasz Hanzel. – Zadaniem tego punktu jest przede wszystkim informowanie o Unii Europejskiej, a nie propagowanie. Dlatego najważniejsze jego zadanie to przekazywanie rzetelnych informacji, tak by przeciwdziałać tym niesprawdzonym albo stereotypom. Punkt ma informować o unijnych instytucjach, których jest wiele, o szerokim unijnym prawodawstwie, ingerującym w wiele dziedzin naszego życia i dotykających właściwie każdego, ale też o wymiernych możliwościach finansowych, jakie daje Unia Europejska. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jest jedną z instytucji, które takiego wsparcia udzielają. Ale źródeł pomocy jest znacznie więcej.

Jeszcze do niedawna działający przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki od 2009 roku punkt nosił nazwę: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole. W tym roku obchodzi więc 13- lecie funkcjonowania. Przy okazji skrócił nazwę do EUROPE DIRECT Opole i zmienił logo.

–W maju tego roku roku rozpoczęła się już czwarta edycja realizacji projektu pod nazwą Europe Direct – mówi Maria Woźniak, kierownik punktu w Opolu. – W ramach grantu, który dostaliśmy z Komisji Europejskiej na najbliższe 5 lat, i w ramach struktur Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, którego jednostką jest OCRG, będziemy wypełniali dalej swoje zadania do grudnia 2025.

Punkt Europe Direct rozpowszechnia informacje o Unii Europejskiej i przekazuje wiedzę o jej działaniach. Zbiera też opinie o UE od mieszkańców regionu i przekazuje je do władz unijnych. Do zadań ośrodka należy też m.in. informowanie mieszkańców województwa opolskiego o polityce Unii Europejskiej, ważnych aktach prawnych, które dotyczą mieszkańców regionu.

6 października odbyło się otwarcie EUROPE DIRECT Opole w nowej odsłonie i jego dzień otwarty. Dzień później – 7 października – w Sali konferencyjnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się natomiast dialog pt. „Opolska młodzież o Unii Europejskiej. Dialog o przyszłości Europy”. Wezmą w nim udział goście z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, młodzież z Opola i innych miast Polski, a także – jako prelegenci – eksperci sieci Team Europe, czyli grupy ekspertów współpracujących z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce: prawników, ekonomistów, politologów, historyków, socjologów, których jest obecnie około 80.

– Tymi wydarzeniami otwieramy debatę społeczną w sprawie przyszłości Europy – mówi Anna Janc
z-ca kierownika Punktu EUROPE DIRECT Opole.–Każdy mieszkaniec województwa ma prawo do zabrania głosu w sprawie jej przyszłości oraz do zgłaszania postulatów i swoich uwag.Zapraszamy gorąco do konsultacji z przedstawicielami europejskich sieci działających w regionie: z Enterprise Europe Network, EURES, Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich i właśnie Team Europe.

Wieczorem 7 października, o godz. 19.00, na opolskim ratuszu, a dokładnie na jego elewacji,  odbędzie się projekcja filmu pt. „Czym jest dla mnie Unia Europejska?”.

KK/OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy