29 gmin buduje drogi transportu rolnego

Kolejne drogi dojazdowe do pól ze wsparciem ze strony urzędu marszałkowskiego. Niezbędne umowy podpisali samorządowcy z Otmuchowa, Kamiennika, Białej, Jemielnicy i Gorzowa Śląskiego. Starostwo głubczyckie otrzyma natomiast dofinansowane sprzętu komputerowego.

Tylko w tym roku z budżetu Województwa Opolskiego na budowę dróg użytku rolnego przeznaczono ponad 6 milionów 100 tysięcy złotych.  Dzięki temu w 29 gminach wybudowanych i przebudowanych zostanie niemal 27,6 kilometrów dróg. Jak dodaje Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego, pieniądze przyznawane na ten cel są od 2013 roku. – Przez te lata zbudowaliśmy 175 kilometrów dróg za 30 milionów złotych. Usprawniają one nie tylko dojazd do pól, ale również korzystają z nich mieszkańcy poszczególnych miejscowości – zaznacza Antoni Konopka.

Najwyższe dofinansowanie spośród gmin, które właśnie podpisały umowy, otrzymała gmina Otmuchów-  wyniosło ono 470 500 złotych. Sam koszt inwestycji, jak podkreśla Jan Woźniak, burmistrz Otmuchowa, to ponad milion złotych. – Jest to droga prowadząca w kierunku granicy z Czechami, a zarazem dojazdowa do pól. Łączy ona Ratnowice z Jasienicą Górną. Tutaj jest bardzo duży przepływ pojazdów. Również firmy transportują swoje płody rolne w kierunku południowych sąsiadów. Droga jest w trakcie wykonania. Chcemy jej budowę rozliczyć do jesieni – mówi Jan Woźniak.

Z dofinansowania jest również zadowolony Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego. – Przebudujemy ponad pół kilometra drogi w Zdziechowicach. Koszt dofinansowania wynosi 144 500 złotych. Skorzystają mieszkańcy i rolnicy – zaznacza Rafał Kotarski.

Zbudowana będzie również droga w Kamienniku (162 500 złotych), Górce Prudnickiej w gminie Biała (121 800 złotych) i Łaziskach w gminie Jemielnica   (60 300 złotych). Powiat Głubczycki   podpisał umowę na kwotę 17 750 złotych na zakup sprzętu informatycznego.

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy