Nowe inwestycje na stulecie Neapco

100 lat Neapco  to 100 lat nieustannego rozwoju firmy. To hasło towarzyszyło obchodom jubileuszu w Praszce, który zbiegł się z rozpoczęciem kolejnych, innowacyjnych inwestycji. Oficjalnie zainaugurowano budowę nowoczesnej prototypowni dla badań i rozwoju produktu.

Firma została założona w 1921 roku jako New England Auto Products Corporation. Od tego czasu rozrosła się do ponad 3 200 pracowników i funkcjonuje w 11 miejscach na całym świecie, co oznacza jej pozycję lidera w globalnym przemyśle motoryzacyjnym. Jedną z tych lokalizacji jest Neapco Europe sp. z o.o. w Praszce,  jedno z największych przedsiębiorstw przemysłowych w naszym regionie. Praszkowska firma zatrudnia dziś 945 pracowników, a w kooperujących z nią zakładach kolejne 270 osób.

Neapco projektuje, produkuje i dystrybuuje m.in. części zamienne do układów napędowych do samochodów, lekkich ciężarówek, ciężkich samochodów ciężarowych, terenowych, terenowych, rolniczych i przemysłowych. To jedno z tych przedsiębiorstw w regionie, które aktywnie korzystają z unijnych funduszy na rozwój innowacji.

Sto lat istnienia firmy pracownicy obchodzą w jej wszystkich zakładach na świecie. Jak mówiła uczestnicząca w uroczystościach w Praszce wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, Neapco to innowacyjna produkcja, która ma znaczenie przede wszystkim dla branży motoryzacyjnej. – W naszym regionie nie tylko zatrudnia wielu mieszkańców, ale  wykorzystuje istniejące możliwości dofinansowania rozwoju firmy i jej potencjału. Projekty unijne realizowane przez Neapco pokazują, jak UE pomaga zmieniać się na lepsze, jak pozwala  funkcjonować w świecie zrównoważonego rozwoju. Dziś Neapco to bardzo przystępna nowoczesność, pracodawca przyjazny dla pracowników, słowem – profesjonalizm, który zachwyca – mówiła wicemarszałek.

Stulecie firmy to także jej dalszy rozwój – właśnie dziś wbite zostały łopaty pod kolejne inwestycje – jedną z nich będzie nowoczesna prototypownia dla badań i rozwoju produktu.

Prezes zarządu Neapco, Edmund Majtyka,  mówiąc o minionym roku pandemii podkreślał, że najlepsi wykorzystują trudny czas, by w lepszym czasie obudzić się w lepszej kondycji. – Ten czas pandemii przechodziliśmy trudno, ale udało nam się przeprowadzić wiele inwestycji, i to innych niż zawsze. Do tej pory inwestowaliśmy w produkcję i  procesy technologiczne, a w ostatnim roku były to inwestycje w myśl technologiczną. To m.in. centrum rozwoju, prototypownia, dbałość o środowisko, oczyszczalnia ścieków, bardzo nowoczesna malarnia proszkowa. Mam nadzieję, że to początek dalszej rozbudowy zakładu – mówił prezes Majtyka.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura z okazji jubileuszu firmy złożyła zarządowi i pracownikom Neapco życzenia dalszego rozwijania potencjału i  powodzenia w zdobywaniu nowych rynków zbytu.  – I żebyście potrafili się cieszyć z tego, że jesteście firmą opolską, znaczącą w regionie, dającą utrzymanie ponad tysiącu ludziom. Bo dzięki rozwojowi firmy rozwijają się mieszkańcy regionu i całe województwo – dodawała.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy