Nowa stacja meteorologiczna na stulecie rekordowego pomiaru

Prószków to miejsce historyczne, znane nie tylko z tego, że tutaj już w XIX wieku  w Królewskim Instytucie Pomologicznym kształcili się specjaliści nowoczesnego rolnictwa i ogrodnictwa. To właśnie tutaj równo sto lat temu zanotowano najwyższą w historii pomiarów na terenie dzisiejszej Polski temperaturę powietrza  – rekord 40,2 stopni Celsjusza nie został do tej pory pobity.

Dokładnie sto  lat od tego wydarzenia, w tym samym miejscu, otwarto nową stację meteo. Jak mówi członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, to element bardzo ważnego projektu Uniwersytetu Opolskiego, dzięki któremu prószkowska pomologia znów będzie bardzo znana.  – Powstanie tutaj międzynarodowe centrum badawcze dla rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Ta nowa stacja meteo, która będzie służyła temu centrum, to taka mała, symboliczna część tego projektu – podkreśla.

To nowoczesna stacja meteorologiczna, która pozawala nie tylko na badanie typowych parametrów pogody, takich jak temperatura, wilgotność czy siła wiatru. – To także możliwość badania parametrów, przydatnych celom rolniczym – m.in. wilgotności liści, wilgotności gleby czy usłonecznienia. Ten zespół parametrów będzie pomocny w uprawie roślin na tutejszych poletkach doświadczalnych – informuje Tomasz Ciesielczuk z Uniwersytetu Opolskiego.

Przypomnijmy – projekt prószkowskiej pomologii to projekt powstania Międzynarodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego na terenie dawnej Królewskiej Akademii Rolniczej w Prószkowie oraz przy ulicy Oleskiej w Opolu. Powstaje nowoczesna infrastruktura, laboratoria, poletka uprawne. Cały projekt wart jest około 43 milionów złotych, zaś jego dofinansowanie unijne to ponad 30 milionów złotych. Także urząd marszałkowski finansowo wspiera jego powstanie.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy