Niemal 34 miliony złotych na wymianę starych pieców

Zarząd województwa rozstrzygnął dziś konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w dziedzinie ochrony powietrza. To oznacza dofinansowanie kolejnej wymiany przestarzałych i nieekologicznych źródeł ciepła w regionie.

Pieniądze unijne umożliwią dokonanie w wielu budynkach w całym województwie wymiany indywidualnych źródeł ciepła w na ciepło bardziej ekologiczne, tj. na kotły gazowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. – Skorzystają na tym właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty, ale dotyczy to również budynków użyteczności publicznej i budynków stanowiących zasób gmin. Pieniądze otrzymają przede wszystkim lokalne samorządy i to do nich będą się zgłaszać właściciele mieszkań i budynków, którzy chcą takiej wymiany dokonać – mówi marszałek województwa Andrzej Buła.

Dla właścicieli budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych zarząd przeznaczył w sumie 6 406 057 zł. Skorzystają z tego właściciele w  gminach Kędzierzyn-Koźle, Jemielnica, Ujazd, Komprachcice, Głuchołazy, Turawa, Prudnik, Grodków, Zawadzkie, Głubczyce, Chrząstowice, Walce, Kolonowskie i Popielów.

19 425 261 zł to kwota przeznaczona na wymianę źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej – w gminach Opole, Biała, Prószków, Popielów, Olesno, Leśnica, Kietrz, Branice, Grodków, powiecie kluczborskim oraz Ośrodku Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych.

Dla budynków i lokali mieszkalnych stanowiących zasób gmin wyasygnowano 8 138 979 zł. Skorzystają z tych pieniędzy gminy Głuchołazy, Brzeg, Głubczyce, Prudnik, Kluczbork, Gorzów Śląski i Opole.

Lista wszystkich dofinansowanych projektów znajduje się na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego .

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy