Przygotowania do nowych obwodnic

Nysa, Głogówek i Strzeleczki – to trzy miejscowości, wokół których mają przebiegać planowane nowe obwodnice na drogach wojewódzkich. Wnioski o ich dofinansowanie zostały złożone do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Jak mówił na konferencji prasowej członek zarządu województwa Szymon Ogłaza,  plany władz województwa to budowa niemal 14 kilometrów nowych dróg, których koszt obliczono  na 164 miliony złotych. – Wnioski o dofinansowanie dotyczą trzech inwestycji – budowy obwodnicy Nysy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 411 i 489, którą oszacowano na około 78 mln złotych, budowy obwodnicy Głogówek w ciągu DW  nr 416 za około 58 mln złotych oraz budowy obwodnicy Strzeleczek w ciągu DW 409 za około 28 mln złotych – wymieniał.

Zgodnie z założeniami rządowego programu, zadania będą realizowane w formule „projektuj i buduj”, a dofinansowanie może wynieść do 80% wartości zadania. Podczas rozpatrywania wniosków oceniana będzie m.in. wartość natężenia ruchu na zastępowanym odcinku, liczba wypadków i kolizji drogowych, poprawa dostępności transportowej ośrodków życia społeczno-gospodarczego oraz stan przygotowania tych zadań.

– Planowane inwestycje rozwiążą problemy komunikacyjne w tych miejscowościach poprzez wyprowadzenie ruchu poza ścisły obszar zabudowany, a także w istotny sposób zmniejszą negatywne oddziaływanie na środowisko, jak również poprawią komfort podróżowania – podkreśla dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Bartłomiej Horaczuk.

Planowana obwodnica Nysy to inwestycja o długości 6,3 km. Dziś natężenie ruchu na drodze w tym miejscu to 5396 pojazdów na dobę. Obwodnica Głogówka ma mieć długość 4,9 km, a natężenie ruchu to 3699 pojazdów na dobę. I ostatnia obwodnica Strzeleczek to 2,7 km nowej drogi. Dzisiejsze natężenie ruchu na drodze w Strzeleczkach  to 4322 pojazdów na dobę.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy