Ponad 5,5 miliona złotych na drogi rolne

Jak co roku, z budżetu województwa przebudowywane lub budowane od nowa są drogi dojazdowe do pól. W tym roku będzie to 25 odcinków takich dróg, które zostaną dofinansowane łączną kwotą ponad 5,5 miliona złotych. Dzięki temu wybudowanych zostanie 24,3 km dróg. Zarząd województwa opolskiego właśnie wybrał projekty do dofinansowania.

Co roku urząd marszałkowski dofinansowuje budowy i przebudowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych, a także zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania do ewidencji gruntów. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Stanowią dochód województwa, ale trzeba je – obligatoryjnie – przeznaczać na cele wskazane w ustawie o ochronie gruntów rolnych – m.in. na drogi dojazdowe, rekultywację, zakup sprzętu informatycznego.

 – W grudniu ubiegłego roku gminy i powiaty złożyły 31 wniosków o dofinansowanie swoich inwestycji drogowych. Po wycofaniu kilku z nich i weryfikacji pozostałych zarząd województwa zadecydował o przyznaniu dotacji na 25 zadań związanych z budową i przebudową dróg – mówi członek zarządu województwa Antoni Konopka. – Za kwotę przeszło 5 432 tys. złotych powstanie ich ponad 24 kilometry – dodaje.

Natomiast kwota ponad 96,7 tys. złotych podzielona została na sześć wniosków powiatowych na zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania. Otrzymają ją powiaty prudnicki, krapkowicki, głubczycki, kluczborski, strzelecki i nyski.

W latach  2013 – 2020 samorządy gminne z  terenu  województwa opolskiego otrzymały   dofinansowanie z budżetu województwa w kwocie ponad 31 milionów złotych do przebudowanych i wybudowanych 173  km dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Obecnie przyznane dofinansowania to:

 • Dla powiatu brzeskiego 343 250 zł  na budowę dróg w gminach Grodków i Olszanka;
 • Dla powiatu głubczyckiego 22 140 zł na sprzęt informatyczny dla starostwa powiatowego;
 • Dla powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego 874 850 zł na budowę dróg w gminach Reńska Wieś, Pawłowiczki i Polska Cerekiew;
 • Dla powiatu kluczborskiego 179 476 zł na budowę drogi w gminie Lasowice Wielkie i sprzęt informatyczny dla starostwa powiatowego;
 • Dla powiatu krapkowickiego 503 600 zł na budowę drogi w gminie Walce i sprzęt informatyczny dla starostwa powiatowego;
 • Dla powiatu namysłowskiego 205 250 zł na budowę drogi w gminie Pokój;
 • Dla powiatu nyskiego 1 003 227 zł na budowę dróg w gminach Głuchołazy, Kamiennik, Otmuchów, Łambinowice, Pakosławice i Paczków i sprzęt informatyczny dla starostwa powiatowego;
 • Dla powiatu oleskiego 517 000 zł na budowę dróg w gminach Gorzów Śląski, Rudniki i Radłów;
 • Dla powiatu opolskiego 1 011 705 zł na budowę dróg w gminach Dąbrowa, Niemodlin, Popielów i Turawa;
 • Dla powiatu prudnickiego 137 724 zł na budowę drogi w gminie Biała i oprogramowanie dla starostwa powiatowego;
 • Dla powiatu strzeleckiego 730 898 zł na budowę dróg w gminach Jemielnica, Leśnica i Strzelce Opolskie i oprogramowanie dla starostwa powiatowego.

Lista zadań dofinansowanych z ochrony gruntów rolnych

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy