Szpital w Korfantowie będzie współpracował z Ukrainą

W dniu 28 kwietnia Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie podpisało umowę o współpracy z partnerami z Iwanofrankiwska. Zgodnie z duchem czasu, umowa została podpisana on-line.

Iwanofankiwski  Narodowy Uniwersytet Medyczny i Miejski Szpital Kliniczny w Iwanofrankiwsku będą wspólnie  z Korfantowem realizować projekty w dziedzinie nauki, edukacji i ochrony zdrowia. Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura, obecna przy podpisaniu umowy, mówi, że to sformalizowanie konkretnej współpracy tych placówek. Umowa obejmuje m.in. prowadzenie wspólnej działalności w dziedzinie wzajemnej wymiany studentów, ubiegających się o stopnie naukowe, szkolenia personelu, wspierania і organizowania wzajemnej wymiany pracowników naukowych, lekarzy i innych specjalistów, organizacji staży zawodowych i wyjazdów studyjnych w celu wymiany doświadczeń.

– W tym roku mija już 20 lat współpracy naszego regionu z obwodem iwanofrankiwskim. W tym czasie zrealizowano już ponad trzysta wspólnych inicjatyw w wielu dziedzinach życia, a ochrona zdrowia w ostatnich latach to bardzo ważny element tej współpracy – mówi Zuzanna Donath-Kasiura. Prowadzone były  m.in. staże naukowców Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Iwanofrankiwsku, lekarzy kardiologów, kardiochirurgów, internistów, anestezjologów, lekarzy rodzinnych, angiologów i endokrynologów z naszego regionu partnerskiego w szpitalach województwa opolskiego, organizowane były wspólne konferencje, wyjazdy oraz wykłady. – Dziś dla nas najważniejsze jest to, aby tutaj, u nas, lekarze z Ukrainy, z naszego partnerskiego regionu mogli zdobywać wiedzę – dodaje pani marszałek.

Prezes Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie Wojciech Machelski podkreśla, że praktycznie współpraca z partnerami z Ukrainy rozpoczęła się trzy miesiące temu. – Systematycznie spotykamy się on-line, swoje doświadczenia z prowadzenie rehabilitacji po covidzie przekazujemy naszym kolegom ze szpitala na Ukrainie – informuje. Prezes dodaje, że podpisanie umowy rozpocznie wymianę naukową, w tym wymianę studentów i lekarzy. To m.in. plany wyjazdu opolskich ortopedów na Ukrainę, by pokazać nowe techniki wszczepiania implantów kolan czy bioder, w Iwanofrankiwsku ciekawi są również naszych metod rehabilitacji neurologicznej. Prezes Machelski ma nadzieję, że do nas przyjadą na staże studenci fizjoterapii, a wiedzę specjalistów z Ukrainy będzie można wykorzystać w korfantowskim szpitalu.

W spotkaniu wzięła udział Konsul Honorowa Ukrainy w Opolu Irena Pordzik, która mówiła, że z nadzieją czeka na owoce tej współpracy.

Jak mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, sytuacja pandemiczna ograniczyła wiele przedsięwzięć partnerskich, ale jednocześnie  zmusiła nas do przeorganizowania współpracy  międzynarodowej. Obecnie temat rehabilitacji pacjentów pocovidowych staje się jednym z dominujących tematów we współpracy ze szpitalami i uczelniami w regionach partnerskich. W najbliższym czasie planowane jest nawiązanie kolejnych umów o współpracy z uczelniami i szpitalami na Ukrainie.

VR

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy