Zielony Feniks dla marszałka Andrzeja Buły

W tym roku nie było panelu eksperckiego, a jedynie skromna uroczystość wręczenia nagród Zielonego Feniksa, który przypadł m.in. marszałkowi województwa opolskiego Andrzejowi Bule. Zapowiedziana XIII edycja  Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki z powodu pandemii nie mogła się odbyć.

Kapituła  nagrodą specjalną za całokształt osiągnięć w rozwoju ekoenergetyki nagrodziła marszałka województwa opolskiego Andrzeja Bułę. Jak mówi przewodniczący kapituły Jan Kiciński, nagroda Zielonego Feniksa jest wyróżnieniem międzynarodowym. – Gdyby nie pandemia, tradycyjnie odbyłaby się kilkudniowa konferencja, której zwieńczeniem jest przyznawanie tej statuetki – opowiada. – Zauważamy tych, którzy dbają o ekologię, zmierzamy się z problemami związanymi z wodą i energią odnawialną – dodaje.

Marszałek Andrzej Buła przyznaje, że bardzo ważne są dla niego inwestycje związane ze źródłami odnawialnymi. – Najważniejsza inwestycja powinna się znaleźć w głowach. Jest to inwestycja mentalnościowa, a to wymaga wielu partnerów. Gdy popatrzymy na to, co dzieje się w obszarze gospodarki odpadami, to jest to również dbałość o środowisko. Jeszcze 7 lat temu nie mieliśmy funduszy unijnych na likwidację wysokoemisyjnych kotłów w prywatnych domach, a obecnie wymienimy ich dwa tysiące. Potrzebujemy nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych, chcielibyśmy rozbudowy sieci gazowniczych. Przy realizacji tych zamierzeń, w ciągu pięciu lat ludzie odejdą od paliwa stałego. Skorzystają mieszkańcy i przyszłe pokolenia. Zielony Feniks to taki wstęp do Zielonego Opolskiego – mówi marszałek Andrzej Buła.

Bogusław Szuba statuetkę odebrał za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych.  Architekt przygotował wraz z zespołem projekt wpływający na zmniejszenie kosztów m.in. związanymi z ogrzewaniem domów. – Tutaj jest wielu partnerów z całej Europy. Poświęcamy go tym, których nie stać na płacenie rachunków za energię. Realizujemy go w gminie Kamionek. Budynek będzie w dużej mierze wystarczalny energetycznie – dodaje Bogusław Szuba.

Kolejny laureat nagrody –  Rafał Juszko – pracuje wraz z zespołem nad nowym rozwiązaniem paneli wiatrowych. Został nagrodzony za osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki. – Ta instalacja przypomina ogrodzenie i jest tu możliwe wykorzystywanie nawet niewielkiego wiatru. Wykorzystaliśmy małe turbiny, przypominające sztachety w płocie – opowiada Rafał Juszko. Zespół tworzy nowy rodzaj wirnika, który ma być wykorzystywany w systemie.

Dodajmy, że spoza regionu nagroda trafiła również m.in. do: burmistrza Karlina  Waldemara Miśko, Tomasza Kucharskiego wójta gminy Olsztyn, firm KONOPEX czy Ekoinwentyka Sp. z o.o.

Kapituła nagrody Zielonego Feniksa postanowiła w zakresie ekomotoryzacji nagrodę specjalną i statuetkę Zielonego Feniksa w zakresie ekomotoryzacji przyznać Cezaremu Droszczowi, prezesowi PZM Holding Sp. z o.o.  za wspieranie i działania na rzecz ekomotoryzacji, a za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych firmie BMF Bogusław Foszmanowicz.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy