Więcej pieniędzy unijnych na opolskie projekty

Centrum przesiadkowe przy stacji Opole Główne powstaje w ramach unijnego projektu  „Czas na przesiadkę w Aglomeracji Opolskiej”. Zarząd województwa podjął właśnie decyzję o zwiększeniu jego unijnego dofinansowania o niemal 4 miliony 340 tysięcy złotych.

To projekt, realizowany przez Opole i gminy Krapkowice, Prószków, Dobrzeń Wielki oraz Gogolin. Oprócz powstającego centrum przesiadkowego przebudowywane są drogi, powstają też ścieżki rowerowe i parkingi bike & ride. To zadanie realizowane w ramach tzw. gospodarki niskoemisyjnej, a więc jego celem jest m.in. ograniczenie emisji zanieczyszczeń, uciążliwych dla środowiska, których źródłem są samochody.

Miasto Opole jest liderem tego projektu i jego największym beneficjentem. – Projekt przebudowy centrum przesiadkowego i całej infrastruktury wokół to koszt ponad 53 milionów złotych, a teraz, po naszej decyzji, jego dofinansowanie z funduszy europejskich sięgnie kwoty ponad 32 milionów złotych. Dzięki tym pieniądzom już od wielu miesięcy zmienia się przestrzeń wokół dworca w centrum Opola, zmieni się też cały układ infrastrukturalno-urbanistyczny tego miejsca – mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca i dodaje, że to niezwykle ważna inwestycja nie tylko dla miasta, ale i całego regionu. – Opole, jako serce województwa, przyciąga mieszkańców całego regionu. To tutaj często przyjeżdżają do pracy, ale i przesiadają się do innych środków komunikacji. Mam nadzieję, że decyzja o przekazaniu większych środków na ten projekt pozwoli na jego szybsze i sprawne dokończenie  – dodaje.

Warto wspomnieć, że partnerzy tego projektu realizują mniejsze, ale równie ważne dla nich zadania – to ścieżki rowerowe w gminach Krapkowice, Gogolin, Prószków i Dobrzeń Wielki oraz parkingi  bike & ride  w gminach Krapkowice i Dobrzeń Wielki. Cały projekt wart jest w sumie ponad 61 milionów złotych, a po ostatniej decyzji zarządu województwa otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości niemal 38 milionów złotych.

Więcej pieniędzy otrzymają także Powiat Opolski i gminy tego powiatu, którzy wspólnie realizują projekt budowy ścieżek rowerowych. „Budowa infrastruktury pieszo – rowerowej w powiecie opolskim – etap II oraz budowa centrum przesiadkowego w gminie Lewin Brzeski” to projekt wart niemal 49,8 miliona złotych. Teraz zarząd województwa zwiększył jego dofinansowanie unijne o ponad 1 milion  891 tysięcy złotych – w sumie więc beneficjenci otrzymają z UE ponad 41 milionów  682 tysiące złotych.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy