Będzie więcej sprzętu w opolskich szpitalach oraz pieniędzy dla subregionu północnego

Będą dodatkowe pieniądze dla opolskich szpitali na zakup sprzętu niezbędnego w walce z COVID-19. Zwiększy się również kwota dofinansowania dla subregionu północnego województwa opolskiego. To decyzje zarządu województwa opolskiego. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzyma 228 tysięcy złotych na zakup 8 respiratorów. Powiatowe Centrum Zdrowia w Prudniku milion złotych na zakup kolumny endoskopowej, defibrylatora, robota do nagrywania płyt RTG. Wykonane będą bezdotykowe śluzy oraz drzwi. Zamontowana zostanie instalacja wentylacji z filtrami Hepa. Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie otrzyma 350 tysięcy złotych na zakup respiratora do komory hiperbarycznej. Natomiast Samodzielny Publiczny ZOZ Zespołu Opieki w Głuchołazach 50 tysięcy złotych na zakup aparatu do pomiaru parametrów krytycznych. Pieniądze pochodzą z programu „Opolskie wspiera szpitale w walce z COVID-19”, a dokładnie z puli przeznaczonej pierwotnie dla Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. To łącznie 1 milion 628 tysięcy złotych. Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła wcześniej dyrektorzy szpitali poinformowali o swoich potrzebach sprzętowych. – Decyzja zarządu była konsultowana z lekarzami. Te pieniądze dedykowane są na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2. Te zakupy sprzętowe są tak pomyślane, aby były wykorzystywane również po zakończeniu walki z epidemią – wyjaśnia marszałek.

Kolejna decyzja, jaka zapadła w trakcie wtorkowego zarządu województwa opolskiego, dotyczy dodatkowych pieniędzy dla powiatu kluczborskiego w związku z realizacją projektu „Realizacja strategii niskoemisyjnej na obszarze subregionu północnego województwa opolskiego”. Wartość całkowita projektu to ponad 62 miliony 119 tysięcy złotych, a wartość dofinansowania wynosi prawie 50 milionów złotych. Projekty realizowane są w gminach: Lasowice Wielkie, Praszka, Dobrodzień, Pokój, Kluczbork, Zębowice, Olesno, Byczyna, Namysłów, Wołczyn, Rudniki oraz powiatach kluczborskim, oleskim i namysłowskim.

Zwiększenie dofinansowania jest spowodowane znacznym wzrostem kwot po przeprowadzonych postępowaniach przetargowych i koniecznością wniesienia większego wkładu własnego od tego niż poprzednio zakładano. Dodajmy, że do tej pory zarząd województwa opolskiego dwukrotnie wyrażał zgodę na zwiększenie kwoty dofinansowania. Łączne zwiększenie wynosi obecnie ponad 7 milionów 500 tysięcy złotych.

– Chodzi o inwestycje związane z budową i przebudową infrastruktury transportu publicznego. To między innymi zakup niskoemisyjnego taboru, zmiana organizacji komunikacji zbiorowej, zapewnienie dostępu do bezpiecznych przystanków oraz cała infrastruktura służąca zapewnieniu obsługi pasażerów – mówi marszałek Andrzej Buła. Chodzi m.in o tablice interaktywne, przystanki dla rowerów i samochodów.

Dodajmy, że pieniądze przekazała Unia Europejska.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy