Nie wiosną, a jesienią. Muzyczne święto w Mosznej

Tegoroczne Muzyczne Święto Kwitnących Azalii z wieloma muzycznymi atrakcjami. Oprócz wybitnych artystów, będzie można usłyszeć dźwięki jedynego na świecie instrumentu Viola Organista stworzonego na wzór projektu Leonadra Da Vinci czy podziwiać wystawę Krystyny Sojki córki założyciela festiwalu Zbigniewa Pawlickiego.

Pięć dni koncertowych, kilkudziesięciu artystów i ponad sto utworów, tak zapowiada się XXXVI „Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii”. To artystyczne wydarzenia zainauguruje koncert muzyki filmowej (5.10), któremu towarzyszyć będzie wystawa prac Krystyny Sojki. „Duet Ambitnych Dźwięków”, to tytuł koncertu (12.10) Włodzimierza Spodymka, Mariusza Klimsiaka, Joanny Jasiak i Barbary Hortyńskiej. Jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert Leonardo Da Vinci i Viola Organista (19.10). Na tym jedynym na świecie instrumencie zagra Sławomir Zubrzycki.

Jak zapowiada dyrektor artystyczna festiwalu Barbara Hortyńska, to jedyna z nielicznych okazji do udziału w koncercie z udziałem instrumentu stworzonego na wzór projektu Leonarda Da Vinci. – Muzyk koncertuje na całym świecie i niezwykle rzadko w Polsce. Oprócz koncertu zobaczymy film o tworzeniu instrumentu. Sławomir Zubrzycki przearanżował wszystkie utwory na ten instrument, który dźwiękowo podobny jest do klawesynu. Program koncertu pozwoli nam poznać muzykę, która tworzona była od średniowiecza, przez cały renesans – zaznacza Barbara Hortyńska. Dwa ostatnie koncerty, to „W Roli Głównej Fortepian” (26.10) Marka Szlezera oraz „Muzyczne Twarze Jacka Kawalca” (9.11). – Od kilku lat na zakończenie festiwalu zapraszamy aktorów, którzy pasjonują się również śpiewem, tak będzie i w tym roku.

Jak zaznacza wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca corocznie festiwal odbywa się wiosną, ale z uwagi na wprowadzone w tym roku ograniczenia, zdecydowano o przeniesieniu wydarzenia na jesień. – Festiwal ma ogromną tradycję, jest to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w regionie – podkreśla wicemarszałek.

Agnieszka Zagola współorganizator festiwalu zapowiada wiele dodatkowych wydarzeń około-festiwalowych. – Oprócz wernisażu Krystyny Sojki, będą to wystawy fotografii prezentujące piękno kwitnących w naszym parku kwiatów czy prezentujących dorobek dotychczasowych edycji festiwalu. Festiwal jest połączeniem muzyki, sztuki tradycji, historii, architektury i natury. Te wszystkie cechy zbiegają się w Mosznej tworząc niepowtarzalną atmosferę święta sztuki. Święta które trwa 36 lat. To mnóstwo przeżyć, wspomnień i zdjęć  – mówi.

Dodajmy, że organizatorem festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, gmina Strzeleczki, powiat Krapkowicki i Zamek Moszna. Festiwal rozpocznie się 5 października i potrwa do 9 listopada. Szczegółowe informacje oraz program festiwalu dostępne są na stronie Zamku w Mosznej pod linkiem: https://mosznazamek.pl/aktualnosci/muzyczne-swieto-kwitnacych-azalii/

PW

Nasze serwisy