Rusza przebudowa świetlic wiejskich i ośrodków kultury

Ponad 18 milionów złotych zostanie wydanych na modernizację, przebudowę bądź doposażenie  świetlic wiejskich czy domów kultury w gminach województwa opolskiego. Dofinansowanie na ten cel, przekazane przez marszałka województwa opolskiego, pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Dzięki unijnym pieniądzom w województwie opolskim przebudowane zostaną domy kultury i świetlice wiejskie. Już podpisano umowy z 24 beneficjentami – 19 samorządami gmin oraz 5 instytucjami kultury. Dofinansowanie tych projektów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniesie 8,5 miliona złotych. A na uwolnienie pieniędzy czeka jeszcze jeden projekt.

Jak zaznacza marszałek województwa Andrzej Buła, te wiejskie instytucje kultury w przyszłości powinny poszerzyć swoją działalność, m.in. o całodzienne wsparcie dla seniorów.

– Zawsze podkreślam, że nasze społeczności wiejskie potrafią korzystać z funduszy europejskich. To doświadczenie związane z odnową wsi sprawiło, że wiedzą, jak inwestować w swoje otoczenie. Podpisane dziś umowy to bardzo konkretna radość dla wszystkich. Istotna ich część to inwestycje w budynki, ale mam nadzieję, że po remoncie będzie tam tętniło życie. Bardzo jest ważne stworzenie miejsc, w których chcą spędzać czas ludzie zarówno młodzi, najmłodsi, jak i nieco starsi – podkreśla.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świerczowie Tadeusz Bezwerchny cieszy się, że remontu doczeka się duża i mniejsza sala. – Będziemy, jak dotychczas, organizować spotkania. Większość środków unijnych pokazała, że nasze miejscowości i wioski są coraz ładniejsze. To jest nasza druga duża inwestycja. Wcześniej budynek przeszedł termomodernizację, a dodatkowo wyremontowaliśmy jedenaście świetlic i oddaliśmy je dla mieszkańców –  mówi.

Jarosław Szóstka, zastępca burmistrza Prudnika podobnie jak poprzednik, cieszy się z unijnej dotacji. – Ośrodek w Szybowicach doczeka się remontu. To oznacza szerszy wachlarz naszej oferty. Dziś widzimy powolny rozpad życia społecznego, musimy stawać się bardziej atrakcyjni. Takie programy, jak ten związany z rozbudową, jest odpowiednim kierunkiem – dodaje Jarosław Szóstka.

Burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz nie ukrywa, że skorzystała z kolejnego programu z unijnego. – Nasza polska wieś bardzo się zmienia. Mieszkańcy Roszkowic bardzo oczekują tej inwestycji. Czekamy na zmianę budynku, ale co ważne, również zmieni się oferta. Chcemy stworzyć w tym miejscu ofertę biblioteczną, poszerzyć dostęp do wirtualnego świata – dodaje  burmistrz.

A zastępca burmistrza Kluczborka Roman Kamiński podkreśla znaczącą zmianę, jaką będzie można zastać po remoncie. – Przeznaczamy pieniądze na remont świetlic wiejskich. W Kraskowie można spodziewać się znaczącej zmiany budynku. Będziemy nie tylko remontować, ale również wyposażać – dodaje.

Co ciekawe, w Rynarcicach w gminie Korfantów, wybudowane i wyposażone zostanie Centrum Integracji Społecznej. Odbudowa świetlic wiejskich w gminie Lewin Brzeski oczekuje na liście rezerwowej.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy