Ochrona różnorodności biologicznej w Aglomeracji Opolskiej

To już kolejny projekt, związany z ochroną bioróżnorodności, jaki jest realizowany przez Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska. Marszałek Andrzej Buła podpisał właśnie z władzami stowarzyszenia umowę na jego realizację, która potrwa do końca przyszłego roku.

Całkowita wartość projektu „Ochrona różnorodności biologicznej w Aglomeracji Opolskiej poprzez działania edukacyjno–informacyjne – etap II” to niemal 695 tysięcy złotych. 85% tej kwoty pochodzi z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Projekt ma przede wszystkim charakter edukacyjny i jego celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców dwudziestu jeden gmin, tworzących stowarzyszenie Aglomeracja Opolska, w dziedzinie  ochrony bogactwa przyrodniczego tych obszarów. Co się będzie działo w jego ramach?

Odbędą się przede wszystkim warsztaty i szkolenia, które ułatwią lokalnym samorządom np. planowanie sadów i ogrodów miejskich, kwietników czy ścieżek przyrodniczych; będą też spotkania otwarte dla mieszkańców czy konkursy, promujące bogactwo lokalnej przyrody. Zaplanowano także już drugą edycję II Festiwalu różnorodności biologicznej z ekokuchnią Aglomeracji Opolskiej. Autorzy pomyśleli także o opracowaniu i wydaniu ekoporadnika dla mieszkańców.

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura mówił, to już kolejna edycja projektu. – W poprzednim naborze także wspólnie realizowaliśmy podobny projekt. Ważna tutaj była nauka, zwłaszcza edukacja przyrodnicza młodzieży, która na co dzień zamknięta w czterech ścianach, przed komputerami, potrzebuje kontaktu z przyrodą – informował. Marszałek Andrzej Buła podkreślał, że ta edukacja przyrodnicza, prowadzona przez instytucje publiczne jest bardzo atrakcyjna dla tych, którzy w niej uczestniczą.

Gminy, objęte działaniem projektu to: Lewin Brzeski, Gogolin, Krapkowice, Strzeleczki, Walce, Zdzieszowice, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Murów, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Prószków, Tarnów Opolski, Tułowice, Turawa, Izbicko, Opole.

 

Podpisanie umowy odbyło się podczas walnego zgromadzenia Aglomeracji Opolskiej. Jak mówiła wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka, to ważne spotkanie, bo dotyczy m.in. przygotowania Aglomeracji do nowej unijnej  perspektywy finansowej. A marszałek Andrzej Buła podkreślał, że dla zarządu województwa to także ważne spotkanie. – Przygotowujemy  właśnie Krajowy Program Odbudowy, pokazujemy też, jak w kolejnych latach chcielibyśmy zarządzać Regionalnym Programem Operacyjnym. Chcemy podtrzymać takie dobre partnerstwo z samorządami, a im wcześniej się będziemy o tym informować, tym lepiej dla naszych przyszłych  projektów – mówił marszałek.

 

Nasze serwisy