Komprachcice stawiają na ekologię

Podobnie jak całe województwo, gmina Komprachcice stawia na czyste środowisko. Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu termomodernizację przejdzie szkoła podstawowa w Wawelnie, a mieszkańcy wymienią ogrzewanie w domach na bardziej ekologiczne.

Gmina Komprachcice postawiła na ekologię. Dzięki pieniądzom przekazanym przez urząd marszałkowski zostaną zrealizowane dwa projekty warte 1 milion 926 tysięcy złotych. Ich dofinansowanie unijne wyniesie ponad 1 milion 131 tysięcy złotych – to termpomodernizacja budynku szkoły podstawowej w Wawelnie oraz likwidacja i wymiana źródeł ciepła w gminie . Jak zauważa wójt Leonard Pietruszka, gmina stawia na ekologię. – Remont szkoły w Wawelnie będzie polegać głównie na wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji. W tej szkole jest również odział przedszkolny. Jest to druga termomodernizacja po remoncie szkoły w Domecku – mówi wójt Leonard Pietruszka. Prace będą realizowane na zasadzie zaprojektuj i wybuduj.

Co do wymiany najbardziej niekorzystnych dla środowiska źródeł ciepła, wymienionych zostanie będzie pięćdziesiąt tzw. kopciuchów. – Każdy mieszkaniec może otrzymać dofinansowanie. Przy inwestycji wartej 15 tysięcy złotych, dotacja wyniesie prawie 7 tysięcy złotych – informuje Leonard Pietruszka.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła dodaje, że to kolejne ważne inwestycje. – Ważne jest wsparcie wymiany kotłów w prywatnych domach. A kolejny realizowany projekt pokazuje, że te pieniądze są atrakcyjne dla naszych mieszkańców. Ten projekt jest dla mnie bardzo ważny, dlatego będzie kontynuowany, a w przyszłości do możliwości otrzymania dofinansowania włączymy – oprócz domów jednorodzinnych – wspólnoty mieszkaniowe – mówi marszałek województwa opolskiego.

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy