W Opolu skuteczniej leczą nowotwory

Jeden z najnowocześniejszych aparatów na świecie do leczenia nowotworów już pomaga pacjentom Opolskiego Centrum Onkologii. Brachyterapia najczęściej wykorzystywana jest przy leczeniu nowotworów ginekologicznych.

To nie tylko nowoczesne urządzenie, ale całkowicie przebudowane i unowocześnione pomieszczenia w Zakładzie Brachyterapii. Urządzenie HDR- Flexitronf Elekta z pełnym osprzętem pozwala na nowoczesne leczenie nowotworów w lokalizacji ginekologicznej, ale  także leczenia raków piersi, prostaty, brachyterapii śródtkankowej. W przyszłości metoda zastosowana zostanie w pozostałych wskazaniach.

Urządzenie leczy już pierwszych pacjentów. Jak mówi kierownik szpitalnej pracowni brachyterapii Kamila Czerw, pozwala ono na skuteczniejsze, bardziej komfortowe oraz znacznie krótsze leczenie. – Kwalifikowani są ci pacjenci, którzy tej metody potrzebują. Leczenie jest bardziej precyzyjne i powoduje mniej powikłań. Pacjenci narażeni są na znacznie mniejsze dawki promieniowania niż w przypadki radioterapii – dodaje.

Grzegorz Cieślik, kierownik Pracowni Fizyki Medycznej podkreśla, że jest to zupełnie nowa linia terapeutyczna. – Mamy tutaj do czynienia wręcz z technologią kosmiczną. Aktualnie planujemy dziennie leczyć tak około 20 osób, ale to wszystko zależy od lokalizacji i wielkości nowotworów – mówi Grzegorz Cieślik. Specjalista apeluje również o profilaktykę i sprawdzanie swojego stanu zdrowia, bowiem we wczesnych etapach rozwoju nowotworów są ona łatwiejsze do leczenia.

Wicemarszałek województwa Roman Kolek zauważa, że jest to kolejny skok technologiczny. – To bardzo potrzebne urządzenie. A jego zakup był możliwy dzięki pieniądzom przekazanym przez Ministerstwo Zdrowia oraz przy wsparciu samorządu województwa opolskiego. Wspieramy działalność pracowni medycznych, a tym samym mamy lepsze efekty leczenia – uważa Roman Kolek.

Natomiast dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że sprzęt stawia opolską placówkę w jednym szeregu z najlepszymi jednostkami w kraju. – Nic bardziej nie cieszy, jak to, że nasze szpitale regionalne modernizują się i unowocześniają swoją bezę diagnostyczną. W naszym regionie zostaje coraz więcej pacjentów, wzrasta liczba wykonań, co widzimy w budżecie NFZ. Chciałbym, aby szpital się rozbudowywał, a w ostateczności, aby dołączył do sieci szpitali onkologicznych – dodaje.

Z profesjonalizacji oferty zdrowotnej w województwie cieszy się marszałek regionu Andrzej Buła. – Każda jednostkowa interwencja w służbę zdrowia jest dla mnie bardzo ważna. To wpisuje się w przemyślany proces inwestycyjny. Wspieramy remonty, kupujemy sprzęt diagnostyczny. Udało się stworzyć bardzo dobrą ofertę medyczną dla naszych mieszkańców.  Otwarta dziś oficjalnie pracownia spowoduje, że wielu pacjentów nie będzie musiało szukać pomocy poza regionem – mówi marszałek i przypomina, że w ubiegłych latach dzięki wsparciu z budżetu województwa w wysokości około 5 milionów złotych, w opolskich szpitalach udało się, pozyskując kolejne środki z zewnątrz, przeprowadzić inwestycje za 32 miliony złotych.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy