Pożyczki płynnościowe dla ratowania firm

Nawet o 500 tys. zł pożyczki płynnościowej na ratowanie firmy w czasach pandemii mogą ubiegać się przedsiębiorcy z woj. opolskiego z unijnej puli pieniędzy samorządu województwa. Pożyczek tych udzielają Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju (ORFR) i Fundacja Rozwoju Śląska (FRŚ).

W sumie na wsparcie dla firm w postaci pożyczek zarząd województwa opolskiego przeznaczył 51,3 mln zł. – Mamy nadzieję, że wraz z uruchomioną już bezpłatną pomocą prawną, którą można sfinansować za pośrednictwem Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, wsparcie w postaci dość dużych kwot pożyczek bez prowizji i opłat, a nawet z zerowym oprocentowaniem, będzie wymierną pomocą dla firm borykających się z problemami w czasie pandemii – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Obydwie instytucje – ORFR i FRŚ – już przyjmują wnioski pożyczkowe. W obydwu instytucjach warunki kredytowania są podobne. O pożyczkę mogą starać się mikro, małe i średnie firmy. Może ona wynieść do 500 tys. zł. Można ją wziąć na maksymalnie 4 lata. – Co ważne, instytucje, które udzielają tego wsparcia, nie pobierają żadnych opłat ani prowizji, a oprocentowanie takiej pożyczki może wynieść nawet zero procent – tłumaczy Szymon Ogłaza, członek zarządu woj. opolskiego. – Tworząc ten produkt mieliśmy też na względzie fakt, że przedsiębiorca biorąc taką pożyczkę może być na początku w naprawdę trudnej sytuacji. Stąd możliwość karencji w spłacie kapitału.

Karencja ta może wynieść maksymalnie 12 miesięcy. Oznacza to, że nawet przez rok przedsiębiorca, który sięgnie po pożyczkę, będzie mógł spłacać wyłącznie odsetki.

Pieniądze, które firma dostanie w ramach pożyczki, można przeznaczyć np. na pensje pracowników (także składowe należne ZUS czy US); koszty personelu pracującego na terenie firmy, ale formalnie będącego na liście płac podwykonawców; na pokrycie zobowiązań publiczno-prawnych; spłatę zobowiązań handlowych; pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury; zatowarowanie; półprodukty czy inne wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania firmy sięgającej po pożyczkę, które ta firma poniosła po 31 stycznia 2020 r. Pożyczka może finansować 100 proc. wydatków pożyczkobiorcy.

 

Skąd pieniądze na te pożyczki? – Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 – tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które sposób przyznawania unijnych pożyczek płynnościowych dla firm w czasach Covid-19 wypracowało z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). A BGK wykonanie tego zadania, po negocjacjach, powierzył ORFR i FRŚ. – Pieniądze te pochodzą z unijnej puli naszego regionu, która i tak była przeznaczona właśnie na pomoc zwrotną. Komisja Europejska zgodziła się jednak, by w tych wyjątkowo trudnych dla gospodarki czasach miały one wymiar pomocowy, pozwalający utrzymać płynność.

 

Pierwsze pieniądze z pożyczek mają wpłynąć na konta przedsiębiorców jeszcze w końcówce maja i na początku czerwca. Fundacja Rozwoju Śląska będzie wypłacać pożyczki nie dłużej niż 14 dni od daty złożenia kompletnego wniosku pożyczkowego przez przedsiębiorcę, a Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju – maksymalnie do 15 dni od złożenia kompletu prawidłowo wypełnionych dokumentów.

 

Jak starać się o pożyczkę? Zgłosić się do ORFR lub/i FRŚ.

OPOLSKI REGIONALNY FUNDUSZ ROZWOJU

tel. (77) 42 19 442, e-mail: biuro@orfr.opole.pl

ul. Hugona Kołłątaja 11/11, 45-064 Opole

Adres strony ORFR: www.orfr.opole.pl

Informacja o pożyczce: http://orfr.opole.pl/pozyczka-dla-przedsiebiorcow-zwiazku-covid-19-na-0/

 

FUNDACJA ROZWOJU ŚLĄSKA

ul. Wrocławska 133, 45-837 Opole

Adres strony głównej: www.fundacja.opole.pl

Informacja o pożyczce: http://fundacja.opole.pl/905/pozyczka-plynnosciowa.html

Tel.: (77) 423 29 10; (77) 423 28 94; (77) 423 28 85; (77) 423 29 18

 

UWAGA!

O wszystkich rodzajach dostępnej obecnie dla firm pomocy – pożyczkach, ulgach, dofinansowaniach, itp. – można dowiedzieć się więcej Z platformy informacyjnej OCRG: e-mail: pomoc@ocrg.opolskie.pl , tel.: 510 766 012 lub 081. Różne formy pomocy dla firm w czasach Covid-19, dostępne w WUP, PUP, ZUS, Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju czy Polskim Funduszu Rozwoju, opisane zostały także na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce „Wsparcie dla firm w czasach Covid-19”.

Przedsiębiorcy zainteresowani bezpłatną pomocą prawną finansowaną z unijnych pieniędzy za pośrednictwem OCRG powinni zgłosić się na e-mail: szkolenia@ocrg.opolskie.pl lub zadzwonić na numer (77) 40 33 615.

KK-OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy