30 milionów złotych na potrzeby kolejnych szpitali

Zabezpieczenie potrzeb kolejnych szpitali na trzy miesiące – to będzie efekt projektu unijnego, złożonego już przez Zarząd Województwa Opolskiego we współpracy z partnerami w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Przypomnijmy – pierwsza transza pieniędzy, przekazana przez zarząd województwa szpitalom w regionie to 45 milionów złotych.

– Naszym nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Projekt zaś zabezpieczy potrzeby związane z zaopatrzeniem w środki ochrony osobistej pracowników służb medycznych, ratowniczych i sanitarno-epidemiologicznych, mających bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi lub potencjalnie zakażonymi – mówi marszałek Andrzej Buła. – Projekt pozwoli też na zakup sprzętu i wyposażenia, niezbędnego do ratowania naszych chorych.

Dokładna kwota określonych teraz potrzeb to  29 960 770 ,  z czego około 19 milionów zł to zabezpieczenie środków ochrony osobistej na trzy miesiące. Tysiące kombinezonów i fartuchów ochronnych, masek, rękawic, gogli i przyłbic, rękawic, a także płyny do dezynfekcji skóry i powierzchni – to wszystko powinno trafić do kolejnych szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych w całym regionie. Jednostki te będą mogły kupić m.in. 3 000 pakietów ochrony biologicznej, 200 tysięcy kombinezonów, ponad 2 miliony rękawic i prawie 500 tysięcy maseczek ochronnych, 6 800  przyłbic i  7 500 sztuk gogli. To także zakup 17 lamp bakteriobójczych.

Jakie jeszcze potrzeby mają zostać spełnione?

M.in. o dwie karetki z pełnym wyposażeniem i wyposażenie ratowników w dodatkowy  sprzęt medyczny stara się Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, wideolaryngoskopy, respiratory i pompy infuzyjne ma otrzymać Stobrawskie Centrum Medyczne.

Pozostałe szpitale także liczą m.in. na wyposażenie kolejnych stanowisk intensywnej terapii oraz sprzęt do diagnostyki i monitorowania chorych. Projekt pozwoli więc m.in. na kupno 14 respiratorów stacjonarnych i 13 transportowych, 4 kardiomonitorów, 68 pomp infuzyjnych, 21 defibrylatorów Lifepak, 8 aparatów EKG,  6 łóżek do intensywnej terapii, 6 wideolaryngoskopów czy 40 dozowników tlenowych.

Wartość wszystkich zakupów uczestniczących w projekcie jednostek to:

 • Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego – 9 212 158 zł
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu i wszystkie stacje powiatowe – 6 866 260 zł
 • SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach – 4 860 597 zł
 • Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup Sp. z o.o. – 2 757 278 zł
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Opolu – 1 528 368 zł
 • 116 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Opolu – 1 422 835 zł
 • Prudnickie Centrum Medyczne – 1 170 986 zł
 • Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych – 213 600 zł
 • Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Opolu z/s w Kędzierzynie-Koźlu – 120 350 zł
 • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu – 67 513 zł
 • Centrum Terapii Nerwic w Mosznej Sp. z o.o. – 61 730 zł

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy