Nowe miejsce na edukacyjnej mapie

W Opolu o prawach dziecka będzie się można uczyć w niekonwencjonalny sposób. Umożliwi to Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji i utworzone w nim tzw. miejsce edukacji bezpośredniej.

Dnia 4 października, w Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu, przy ulicy Duboisa, otwarto miejsce edukacji bezpośredniej – ścianę z prawami dziecka. Otwarcia dokonały dzieci z opolskich szkół w towarzystwie wicemarszałka województwa Stanisława Rakoczego. – Ważne są miejsca, w których młody człowiek może zobaczyć, dotknąć tego, o czym się uczy. To będzie takie miejsce. A same prawa dzieci to też niezwykle ważna sprawa. Ważne, żeby dzieci miały świadomość, że te prawa mają – mówił podczas otwarcia.

Dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji, Lesław Tomczak, podkreśla, że pomysł na takie miejsce wziął się z potrzeby uczulenia rodziców, opiekunów, rodziców, a nawet i polityków na to, żeby o prawach dzieci pamiętać.

To już kolejne miejsce edukacji bezpośredniej w tej placówce. Miejsce edukacji bezpośredniej, czyli takie miejsce, gdzie realizowane są zajęcia edukacyjne dla uczniów, starszych przedszkolaków, a nawet osób dorosłych.

– To zupełnie inna, nowa kultura uczenia się – poza szkołą, poprzez doświadczenie, eksperyment, zabawę – mówi Hanna Franczak, zastępca dyrektora  Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji. Stosowanie metod skłaniających do twórczego myślenia, poszukiwania rozwiązań, opartych na działaniu, burzy mózgów i pracy zespołowej daje radość z uczenia się i przynosi najlepsze efekty. O prawach dziecka uczniowie będą się uczyć różnymi metodami, będą warsztaty, zgadywanki, zabawy ruchowe. – Najpierw trzeba te prawa poznać, a potem wiedzieć, gdzie się zgłosić, gdy nie są przestrzegane – dodaje Hanna Franczak. – To trudny temat, ale metody pracy to ułatwią. Tutaj chcemy budzić świadomość obywatelską – dodaje.

 

Istniejące już w Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu miejsce edukacji bezpośredniej, jakim jest Zaczarowany Świat – Centrum Nauki i Eksperymentu, odwiedza rocznie ponad 12 tysięcy dzieci. Kalendarz udziału w zajęciach na cały rok szkolny zapełnia się już w pierwszych dniach września.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy