Około 30 milionów złotych na potrzeby szpitali

W środę marszałek Andrzej Buła mówił, że zarząd województwa opolskiego zamierza przeznaczyć 16,5 miliona złotych  dodatkowego wsparcia dla szpitali w trudnej sytuacji walki z koronawirusem. Już dziś wiadomo, że tych pieniędzy może być więcej.

Zgodnie z apelem marszałka dyrektorzy szpitali z całego województwa zgłosili dodatkowe potrzeby w tym zakresie. W sumie zgłoszone zapotrzebowanie przekracza 43 miliony 300 tysięcy złotych. Marszałkowie zdecydowali więc o zwiększeniu kwoty na ten cel. Dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego, przekazywane przez urząd marszałkowski będzie mogło wynieść około 30 milionów złotych. Na co szpitale chcą przeznaczyć te pieniądze?

– Po pierwsze, mają one zabezpieczyć zakup środków ochrony osobistej na trzy najbliższe miesiące  – to koszt niemal 22 milionów złotych. Szpitale muszą zakupić m.in. kombinezony ochronne, tysiące maseczek i rękawic, fartuchy barierowe i obuwie ochronne, przyłbice czy środki dezynfekcyjne – mówi wicemarszałek województwa Roman Kolek.

Potrzeby sprzętowe to ponad 14 milionów złotych – są wśród nich m.in. respiratory, dozowniki tlenowe, urządzenia do tlenoterapii, inhalatory, pulsoksymetry i wiele innych urządzeń, które są konieczne w tej wyjątkowej sytuacji.

Wśród potrzeb są także „szybkie” inwestycje – to m.in. adaptacja pomieszczeń w Szpitalu Wojewódzkim na wyodrębnienie izby przyjęć dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

Wszystkie te potrzeby zostały zgłoszone do wojewody – czekamy teraz na decyzję, bo rekomendacja wojewody jest warunkiem uzyskania zgody Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na przesunięcia pieniędzy w naszym regionalnym programie – dodaje Roman Kolek.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy