Polska i Włochy to dobrzy partnerzy

Mamy wiele pozytywnych doświadczeń i obszarów współpracy. Włosi chętnie inwestują w województwie, zwłaszcza w branży automotive. Wkrótce, pod okiem mistrza włoskiego specjału,  mozarella produkowana będzie w …. Oleśnie.

Aldo Amati, ambasador Republiki Włoskiej gościł na Opolszczyźnie po raz pierwszy. Jak przyznał, Opole w zimowej szacie zrobiło na nim bardzo dobre wrażenie. Miał też okazję posłuchania o polsko – włoskich kontaktach i planach współpracy na przyszłość.

– Wiem, że w województwie opolskim jest wiele firm, które tu zainwestowały. Jestem bardzo zadowolony, że produkty włoskie cieszą się tu taką popularnością. Dowiedziałem się, że również produkowany będzie tutaj prawdziwy włoski specjał mozarella – mówił ambasador. Przyznał, że chciałby, aby  przedstawiciele województwa opolskiego wzięli udział w forum gospodarczym organizowanym w  marcu we Wrocławiu. Będzie się starał o przyjazd następnych włoskich firm, aby pokazać im, gdzie mogą zainwestować na tym terenie. –  Włosi są zainteresowani szczególnie branżą metalową, części zamiennych czy automotive. Ja chciałbym tu ściągnąć firmy innowacyjne, które nie tylko mogłyby zainwestować w produkcję, aby znalazły by partnerów do tworzenia wspólnych projektów – uściślił.

Jak dodał, Polska ma wiele atrakcyjnych miejsc z punktu widzenia turysty włoskiego. To m.in. piękne zamki, tereny rekreacyjne. – Przez ostatnie cztery lata byłem ambasadorem Włoch w Republice Czeskiej. Zaprosiłem wielu Włochów, wszystkim się bardzo podobało. Polska ma także wiele do zaoferowania – mówił.

 

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła z chęcią zaakceptował zaproszenie do uczestnictwa w marcowym forum organizowanym przez Włochów. – To dobra okazja do wzajemnego zaprezentowania się. Tym bardziej, że mamy wieloletnią współpracę gospodarczą – mówił.

– Ufi Filters, Cantoni Group, Dies & Engineering, Marcegaglia, Aro Tubi –  to niektóre firmy z włoskim kapitałem, które zainwestowały w województwie opolskim z branży automotive. Ostatnia inwestycja to Ufi Filters. To jedna z najszybszych decyzji o zainwestowaniu w naszym regionie podyktowana tym, że skorzystali z gotowej infrastruktury firmy CTP – wymieniał Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Dodał, współpraca z Włochami układa się bardzo dobrze, stale utrzymywane są kontakty z potencjalnymi inwestorami. Roland Wrzeciono mówił także, że samorząd województwa wspiera opolskich przedsiębiorców w kwestii pozyskiwania nowych partnerów. Służy temu jedno z działań Regionalnego Programu Operacyjnego,  nastawione na współpracę gospodarczą i promocję. To m.in. możliwość dofinansowania udziału w targach krajowych i zagranicznych, które są polem do zawiązywania współpracy.

KK/PW

Nasze serwisy