Kultura lokalna świetnie się rozwija

Nie tylko instytucje, ale wszyscy, którzy mają pomysł, mogą sięgnąć po pieniądze z programu „Bardzo młoda kultura”. Około setki osób w trakcie spotkania w urzędzie marszałkowskim poznawało zasady i możliwości skorzystania z pieniędzy na projekty związane z kulturą, organizacją wydarzeń dla wszystkich pokoleń czy pobudzania twórczej aktywności.

Głównie przedstawiciele jednostek kultury spotkali się na opolskim Ostrówku, aby rozmawiać o projekcie Eduko 2019-2021 – Opolskie. W regionie koordynatorem programu jest Muzeum Śląska Opolskiego, a z projektu mogą skorzystać niemalże wszyscy. Aby to było możliwe, należy przystąpić do konkursu. I o tym, jak skutecznie zawalczyć o pieniądze, rozmawiano właśnie w trakcie konferencji. Zastępca dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego Joanna Ojdana podkreśla, że najważniejsze jest wspieranie edukacji kulturalnej. – Rozpoczynamy nabory w ramach konkursu. Mogą w nim wziąć udział edukatorzy, animatorzy, nauczyciele, pasjonaci oraz instytucje z województwa opolskiego. Łączymy to, co oferuje szkoła, z tym, co może zaproponować instytucja czy organizacja pozarządowa – mówi Joanna Ojdana i podkreśla, że przez ostatnie lata udało się stworzyć w województwie opolskim sieć liderów edukacji kulturalnej. W tym roku zostaną ogłoszone dwa konkursy na projekty, w sumie na 140 tysięcy złotych. W rozpoczętej, pierwszej edycji do dyspozycji jest 80 tysięcy złotych. – Wystarczy zgłosić projekt, a my we wszystkim pomożemy – zapowiada Joanna Ojdana.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła przypomina, że projekt „Bardzo młoda kultura” zapoczątkował w Polsce jeszcze  rząd poprzedniej koalicji, w roku 2016. – Cieszymy się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kontynuuje ten pomysł. Zmieniły się jednak proporcje, teraz jako samorząd dokładamy do niego więcej pieniędzy niż w pierwszych edycjach. Zależy nam jednak na naszych lokalnych środowiskach, bo to jest oferta dla naszych mieszkańców. Ten projekt pierwotnie dotyczył wspierania inicjatyw kulturalnych w społecznościach, w których nie ma organizacji pozarządowych czy instytucji. Cieszę się z dużego zaangażowania, dziś wiele społeczności w naszym województwie z tego pomysłu korzysta – mówi marszałek.

Od początku z efektów projektu skorzystało wiele osób. Zbudowano sieć powiązań, organizowane są wydarzenia o charakterze ponadgminnym. Maksymalne dofinansowanie wynosi 10 tysięcy złotych, a projekty rozliczane są przez urzędników.

Według uczestników konferencji konkurs jest bardzo prosty. Ważne jest, aby pomysły dostosować do oczekiwań lokalnych społeczności. W wielu projektach uczestniczy młodzież i dzieci.  Jedna z uczestniczek, Dominika Drozd z gminnego ośrodka kultury w Lubszy, mówi: – Mamy trzy koncepcje. Zajęcia edukacyjne dla dzieci, włączenie w aktywność dziadków i rodziców. Mamy też pomysł na edukację rowerową połączoną z koncertem na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Nasza decyzja, na co pisać wniosek, zostanie podjęta w najbliższych dniach. Dla nas ważne jest łączenie pokoleń- tak, aby kultura się rozwijała – podkreśla Dominika Drozd.

PW

EDUKO – informacja o programie

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy