Mamy wyśmienitych sportowców

Najlepsi młodzi sportowcy otrzymali nagrody marszałka województwa opolskiego. Wśród najlepszych są reprezentanci takich dyscyplin, jak short track, gimnastyka oraz taekwondo. Listy gratulacyjne trafiły do 119 medalistów i 40 trenerów.

Wśród znaczących dyscyplin są również: kajaki, trampolina, judo, zapasy, podnoszenie ciężarów czy karate. Opolscy sportowcy często wchodzą na podium. – Żeby było to możliwe, niezbędne są pieniądze i wsparcie ze strony kibiców i przedstawicieli województwa opolskiego – mówi prezes Opolskiej Federacji Sportu Andrzej Walczak.  – W sporcie poza samozaparciem, zaangażowaniem rodziców i marszałka województwa, ważne jest wsparcie finansowe. Jestem zwolennikiem nagradzania stypendiami za zdobywanie medali. Każdy ma potrzebę uznania, docenienia za to, co się osiągnęło w ciągu roku. Te spotkania z medalistami są bardzo ważne. 10 grudnia w skali całej Polski kończy się ocena sportowców, a to wydarzenie się z tym zbiega  – opowiada Andrzej Walczak.

Zaznaczmy, że zawodnicy nadal uczestniczą w wielu sportowych zawodach, przygotowują się do startów. Trwa cykl treningowy. Mówią, że chcąc osiągać wyniki, muszą inwestować w sprzęt, wyjazdy, szkolenia.

Pływaczka Dominika Trentkiewicz, złota medalistka na 50 metrów stylem grzbietowym  Mistrzostw Polski Juniorów podkreśla, że w sporcie najważniejsze jest przygotowanie. – W tym roku udało mi się również zakwalifikować na Europejską Olimpiadę Młodzieży w Azerbejdżanie. Bardzo byłam zadowolona z tego, że mogłam uczestniczyć w zawodach. Tam rywalizowali ze sobą zawodnicy z 47 krajów. Moim marzeniem jest pojechać na olimpiadę – dodaje Dominika Trentkiewicz.

Brązowy medalista walki Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Oskar Wilk z Opolskiego Klubu Taekwondo zafascynował się dyscypliną w związku na znaczącą liczbę sekcji. Będąc uczestnikiem jednego z treningów, postanowił o rozwijaniu swojej kariery. – Trenuję od 9 lat. Jest to znacząca dyscyplina w naszym województwie. Ostatnio wyjechaliśmy z drużyną do Olsztyna i zdobyliśmy tam dwa trzecie miejsca. W trakcie mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim również stawaliśmy na podium, a w takcie mistrzostw Polski juniorów nasi zawodnicy otrzymali trzy medale, a na mistrzostwach juniorów młodszych wszystkich 12 zawodników przyjechało z krążkami na szyi– opowiada.

Łucznik Mateusz Szumowski, złoty  medalista zawodów drużynowych z KŁ „Chrobry” Głuchołazy zaznacza, że sport daje wiele satysfakcji. – Bardzo lubię strzelać. Początki mojej fascynacji zaczęły się 9 lat temu. Zachęciła mnie do tego znajoma sąsiadki, która powiedziała, że ten sport daje wiele radości i satysfakcji. Dzięki zawodom poznałem wiele polskich miast, w tamtym roku byłem też na Ukrainie. Największe moje osiągnięcia to medale zarówno drużynowe, jak i indywidualne. Niejednokrotnie udawało się stawać na najwyższym podium – opowiada Mateusz Szumowski.

Trener klubu Gwiazda Dobrzeń Tomasz Balewicz podkreśla, że jego wychowankowie osiągają bardzo dobre wyniki. – Skupiamy się na skokach na trampolinie i ścieżce. W naszej dyscyplinie zmieniają się układy skoków i ich trudność. Nasi zawodnicy nadążają za nowymi trendami i skaczą coraz bardziej skomplikowane ewolucje. Aktualnie zawodnicy z terenem Adamem Matuszczykiem są w Japonii na mistrzostwach świata. Mamy nadzieję, że przywiozą medal. Jakub Dedyk i Filip Szczepański startują w skokach na ścieżce. Mamy tytuł drużynowy mistrzostw Polski w skokach na trampolinie, dziewczynki w klasie trzeciej zdobyły mistrzostwo, wicemistrzostwo i trzecie miejsce w indywidualnych skokach na trampolinie, obroniliśmy też tytuł w skokach synchronicznych. Filip Szczepański zdobył mistrzostwo Polski – opowiada Tomasz Balewicz.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca, który gratulował sportowcom  podkreśla, że mamy wiele powodów do dumy. – Dziękujemy tym, którzy w 2019 roku zdobywali medale. Swoim trudem, wysiłkiem i potem udowadniali, że potrafimy zmierzyć się z największymi. Nasza młodzież wygrywa złote medale, a my chcemy jako zarząd województwa im za to podziękować  – mówi Zbigniew Kubalańca.

Marszałek w szczególny sposób wyróżnił Ewelinę Ciunek, Alicję Czyżowicz i Krystiana Krupińskiego – zawodników Ludowego Klubu Sportowego „Orzeł” Namysłów. Szczególne podziękowania odebrał również Marcin Marcinkiewicz, trener zapaśników, współtwórca sukcesów Eweliny Ciunek, Krzysztof Pawlak trener zapaśników, współtwórca sukcesów Krystiana Krupińskiego oraz Filip Pokusa, działacz siatkówki, opiekun grupy sportowców studiujących w trybie indywidualnym na WSZiA, autor i współautor publikacji dotyczących  sportu i kultury fizycznej w województwie opolskim.

PW

Nasze serwisy