SzPIK w Strzelcach Opolskich otwarty

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich otwarto kolejny w regionie Szkolny Punkt Informacji i Kariery. To jeden z ważnych elementów unijnego projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”.

Wicemarszałek Roman Kolek, który uczestniczył w otarciu SzPIKU podkreśla, że samorząd województwa realizuje w  regionie wiele programów, dzięki którym możliwe jest unowocześnianie szkół czy zagwarantowanie uczniom staży i praktyk w nowoczesnych zakładach. – To nasza regionalna polityka wsparcia szkolnictwa zawodowego, a ten rodzaj edukacji cieszy się sporą popularnością w województwie opolskim – dodaje.

Szkolny Punkt Informacji i Kariery w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich został zaaranżowany przez wieloletniego partnera szkoły – firmę Kronospan.  W ramach tej długoletniej współpracy powstały w szkole m.in. klasy patronackie, a uczniowie w ramach praktyk zawodowych oraz wizyt studyjnych poznają rzeczywiste warunki pracy i najnowsze technologie produkcji.

– Najgorsza jest niewiedza, gdy uczeń nie wie jakie ma predyspozycje, co powinien w życiu robić. Każdy ma w nas w sobie talent, SzPIK ma za zadanie pomóc uczniowi go odkryć – uważa Halina Kajstura, dyrektor strzeleckiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Jak dodaje, uczniowie poszukują swojej drogi zawodowej. – Często na etapie września, października zmieniają decyzje. Przebywając w firmie poznają zakład, a wchodząc pomiędzy ludzi, którzy nie są ich kolegami, zdobywają kompetencje społeczne i pewność siebie. To pozwala upewnić się w wyborach kształcenia i pomaga np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej – wymienia Halina Kajstura. W strzeleckim SZPIK-u  będą się odbywały m.in. spotkania z doradcą zawodowym czy testy sprawdzające predyspozycje zawodowe.

Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji, które realizuje projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy” przyznaje, że wszystkie SzPIKI łączą elementy zapotrzebowania szkoły, rynku pracy i zaintrygowania ucznia. – To żywe miejsce. Tu spotka się uczeń z przyszłym pracodawcą, ale też z osobami, które pomagają w budowaniu kariery, psychologami, doświadczonymi pracownikami, jednym słowem wszystkim – co czeka go w przyszłości – mówi. Zdaniem Lesława Tomczaka, projekt w naturalny sposób połączył potrzeby edukacyjne szkół oraz przedsiębiorców.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy