Wystawa o Józefie Piłsudskim

„Marszałek Józef Piłsudski i Magdeburg” to tytuł wystawy ukazującej życie polityka w czasie jego uwięzienia.  Został aresztowany w nocy z 21 na 22 lipca 1917 roku, po uwolnieniu zaś, w listopadzie 1918 roku, wrócił do odradzającej się Polski.

Wystawa w holu UMWO na Ostrówku prezentuje losy Józefa Piłsudskiego podczas i po kryzysie przysięgowym w 1917 roku. 5 listopada 1916 roku proklamowano utworzenie Królestwa Polskiego. Apelowi towarzyszyły liczne akcje propagandowe, natomiast przysięga przedłożona polskim legionistom spotkała się ze stanowczym sprzeciwem. Józef Piłsudski nawoływał, aby nie składano przysięgi. Wystawa przedstawia miejsca pobytu Józefa Piłsudskiego po jego aresztowaniu oraz życie codzienne po tym,  jak 23 sierpnia trafił do cytadeli w Magdeburgu, w której przebywał do 8 listopada 1918 roku.

Pomysłodawca wystawy Bernd Rauchensteiner ze stowarzyszenia „Sanierungsverein „Ravelin 2” e.V.” w Magdeburgu podkreśla, że od lat interesuje się pobytem Piłsudskiego w jego mieście. – Wystawę stworzyłem na podstawie informacji o Republice Weimarskiej i II Rzeczypospolitej. Bardzo długo ten temat badałem. Informacje zawarte na wystawie to jedynie streszczenie moich badań. Każda tablica tutaj prezentowana może być przyczynkiem do osobnej książki – tłumaczy Bernd Rauchensteiner.

Otwarcie wystawy odbyło się podczas sesji sejmiku województwa opolskiego. Radni województwa mieli nie tylko okazję usłyszeć, bądź przypomnieć sobie wątek magdeburski w życiu Piłsudskiego, ale również podziwiać występ artystyczno-patriotyczny uczniów ze szkoły podstawowej nr 33 w Opolu.

Poseł Ryszard Galla uważa, że wystawa odkrywa nieznaną dotąd historię marszałka. – Widzimy tutaj partnerstwo między Piłsudskim a tymi, którzy pomogli mu uciec z twierdzy, gdzie był więziony. Ten wątek buduje naszą współpracę polsko-niemiecką – mówi Ryszard Galla.

Wystawa została przygotowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dyrektor placówki Lucjan Dzumla zachęca do zapoznania się z nią. – Ta wystawa jest o tyle ciekawa, że pokazuje czas niewoli w Magdeburgu. To, że Józef Piłsudski  był w niewoli  i wrócił z niej bezpośrednio do odradzającej się Polski, to jest fakt znany. Nie znaliśmy bliżej tego, jak w Magdeburgu spędzał ten czas. Zachęcam do zapoznania się z tą wystawą. Pozwala ona poznać mniej znane epizody z jego życia – dodaje Lucjan Dzumla.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy