Monter zawód poszukiwany

Zespół krapkowickiego Multiserwisu został zwycięzcą VIII Mistrzostw Polski Monterów Izolacji Przemysłowych. Teraz będzie reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach w Holandii.

Monterzy to jeden z zawodów, który cieszy się ogromnym zapotrzebowaniem wśród pracodawców. Za tym, że warto wybrać tą specjalizację, przemawia również to, że przez najbliższe lata nie zastąpią pracowników roboty. Prezes Multiserwisu Marian Siwon przyznaje, że organizacja zawodów w Opolu nie jest przypadkowa. Z jednej strony chodziło o zachęcenie do zawodu uczniów klas ósmych, z drugiej zaś o pokazanie firmom potencjału, jaki tkwi w szkołach zawodowych.

– Zachęcamy do tego, aby młodzież miała chęć kształcenia się w tym zawodzie. Tutaj tej pracy nie da się zastąpić robotem. Potrzebni są nam rzemieślnicy, którzy potrafią to robić. Zapotrzebowanie na takich pracowników jest na całym świecie i są bardzo dobrze opłacani – mówi Marian Siwoń.

W samych zawodach udział wzięło pięć zespołów z całej Polski. Warunkiem było to, aby uczestnicy byli najdalej dwa lata po egzaminie zawodowym.  Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Przemysłowych Jerzy Ozdoba podkreśla, że rywalizacja pozwala wyłonić najlepszych monterów. – W 2007 roku zawód ten został oficjalnie uznany. Brakuje nam rąk do pracy. Chcemy przy okazji organizacji zawodów na poziomie mistrzostw Polski pokazać uczniom kończącym szkołę podstawową szansę i możliwości w podejmowaniu nauki w tym zawodzie – podkreśla. Zaznacza też, że dziś dramatycznie brakuje specjalistów w tej dziedzinie. – Branża jest bardzo ważna. Wpływa również na ochronę naszego środowiska – mówi.

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza cieszy się, że zwycięska drużyna pochodzi z Opolszczyzny. – Na gratulacje zasługują wszyscy. Dla branży jest to bardzo istotne. Przy okazji mistrzostw udało się zachęcić młodych ludzi do rozważenia kształcenia się w tym zawodzie. Wielkie uznania dla zwycięskiej ekipy Multiserwisu – dodaje Szymon Ogłaza.

pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy