Kolejny raz zrealizują marzenia

W tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego głosowało 84 940 osób. Z internetu skorzystało 13 676, a tradycyjnie głos do urny oddało 71 264. Łączna liczba oddanych głosów to 162 080, w tym ważnych 143 226. Nieważnych głosów było 18 854.

Najwięcej głosów bo 9113 oddano na projekt subregionu kluczborsko-namysłowsko-oleskiego zatytułowany „Musztra Paradna Wizytówką Naszego Regionu”. Na projekt z Pakosławic „Dziś Orlik klubowy, jutro stadion narodowy” zagłosowały natomiast 7957 osoby. „Nade wszystko muzyki! Koncerty orkiestr z Kędzierzyna-Koźla i Jemielnicy” zdobył 6463 głosy. I to właśnie subregion strzelecko-kędzierzyńsko-kozielski był w tym roku najbardziej aktywny. W sumie głosowało tutaj 40 921 osób.

Pomysły, które jednoczą

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła cieszy się, że kolejna edycja zaangażowała tak wielu ludzi. – Zgłoszono 73 pomysły, 67  z nich zostało dopuszczonych do głosowania. To mieszkańcy wybrali 25 zadań. Jak zwykle pomysłodawcy nas zaskoczyli. Jest spora grupa kontynuatorów, ale są też nowe inicjatywy. Bardzo cieszę się, że nasi mieszkańcy potrafią wykorzystać szansę, którą im dajemy. Te 3 miliony dla aktywnych, to możliwość realizacji marzeń, pomysłów, tego abyśmy potrafili niejednokrotnie się zjednoczyć i być razem – dodaje marszałek Andrzej Buła.

Dodajmy, że najpopularniejsze pomysły dotyczyły kultury, sportu i turystyki. 6 projektów związanych jest z ochroną zdrowia i bezpieczeństwem, a dwa to pomysły edukacyjne.

Przypomnijmy, że głosujący wybierali spośród projektów mających charakter subregionalny i powiatowy. Każdy głosujący mógł oddać po dwa głosy.

Adam Raczyński wójt gminy Pakosławice cieszy się z tak dużej liczby osób głosujących na jego projekt. – Od początki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zdobyliśmy już prawie pół miliona złotych na propagowanie sportu młodzieży. Dzięki projektowi Dziś Orlik klubowy, jutro stadion narodowy kupujemy sprzęt, stroje sportowe, organizujemy zawody, wyjazdy. Projekt mam nadzieję, że będzie nadal kontynuowany – mówi Adam Raczyński.

Gotowi na ratunek, szlifują talenty

Artur Nowak kolejny raz zaproponował pomysł Akcja dla Serca. Jego zadanie zdobyło 6227 głosów. – Cieszę się z tej wygranej. W trakcie poprzednich edycji kupiliśmy sprzęt AED. Teraz chcemy kupić kolejne defibrylatory i kapsuły. Do tego 16 fantomów i elektrod. To pozwoli nam na zorganizowanie szkoleń utrwalających zasady użycia tych urządzeń oraz prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Bardzo się cieszę, że zwyciężamy po raz trzeci – dodaje Artur Nowak.

Dyrygent Klaudiusz Lisoń cieszy się, że jego pomysł związany z orkiestrami kolejny raz cieszył się tak dużą popularnością. – Dzięki temu zwyciężyliśmy te pieniądze. Tygodniowo pracuję z ponad 200 młodymi osobami. Jest bardzo liczna młodzież, która chce grać i koncertować. Kupujemy instrumenty, nuty. Bardzo cenię to, że jest ta energia i motywacja, którą otrzymują młodzi ludzie. To w nich cały czas pozostanie. Uczą się również, że nie wszystko leży w gestii urzędników, ale że my sami możemy coś zrobić. Mieliśmy krótki czas na zdobycie głosów, ale aktywność młodzieży była bardzo duża – dodaje Klaudiusz Lisoń. Zapowiada, że warsztaty i koncerty rozpoczną się z początkiem przyszłego roku. – Przygotujemy również duży koncert, na koniec roku. Chcielibyśmy, aby on odbył się w Stegu Arena w Opolu – mówi.

Rafał Kampa zaproponował organizacja rozgrywek sportowo-rekreacyjnych, Śląski Oktoberfest 2020, Zdobywanie Korony Marszałka czy dwudniowe warsztaty z Mistrzynią Europy dla mażoretek.- Ale to nie wszystko – zaznacza Rafał Kampa – Spotkaliśmy się z bardzo dużą aktywnością mieszkańców. To pozwoli nam na organizację bardzo wielu pomysłów. Dobrzeń Wielki wie, że korzystanie z pieniędzy, daje możliwość szerokiej aktywności całej miejscowości. Zorganizujemy jeszcze XIII Zlot Samochodów Zabytkowych czy  XVIII Festiwal Zespołów Coverowych „Samer Revival” – dodaje Rafał Kampa.

Realizacja wszystkich projektów nastąpi w 2020 roku.

Wyniki – Marszałkowski Budżet Obywatelski – III edycja

Prezentacja – zwycięskie projekty III edycja Marszałkowski Budżet Obywatelski

Szczegółowe informacje nt. Marszałkowskiego także pod adresem

pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy