Mają pomysły na pogranicze

Województwo opolskie i kraj ołomuniecki to aktywni partnerzy już od ponad siedemnastu lat. Wspólne inicjatywy widać na polu turystyki, sportu, kultury czy edukacji. O planach na przyszłość dyskutowali członkowie komisji współpracy z zagranicą z obu regionów.

Po obu stronach granicy współpracują również przedsiębiorcy, szkoły czy lokalne samorządy. Więzi zacieśniają najmłodsi – młodzież i dzieci, integrują się seniorzy czy członkowie organizacji pozarządowych. Pogranicze jest otwarte, pomysłowe i oferuje wiele atrakcji. Rozwój więzi umacniają pieniądze unijne i programy dedykowane pograniczu.

Od roku 2002 zadziało się naprawdę wiele. Wciąż się poznajemy i stajemy się coraz bardziej otwarci. – Współpracujemy w różnych dziedzinach życia i warto zaznaczyć, że w różnych grupach wiekowych. Poznają się dzieci i młodzież, ale również polscy i czescy seniorzy. Widać też ruch gospodarczy. Mieszkam na pograniczu i często z rodziną jeździmy na zakupy do Polski. Polacy przyjeżdżają do nas. Drobni przedsiębiorcy zakupują materiały po obu stronach granicy. Ja osobiście kupuję w Polsce tradycyjnie już na wiosnę nasiona i sadzonki roślin. Smakują mi również polskie wyroby cukiernicze – przyznaje Jakub Jirgl, przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą Kraju Ołomunieckiego. Jak dodaje, wspólnym mianownikiem jest zwłaszcza turystyka i atrakcje po obu stronach granicy. – Świetnie się tu uzupełniamy. Chcemy skupić się na rozbudowie ścieżek rowerowych, wspólnych produktach turystycznych. Mieszkam w Šumperku, który realizuje projekt polsko – czeski „Śladami małego Wiednia” – jak się mówi o moim mieście. Z Nysą łączy nas natomiast „Szlak czarownic”. Moim zdaniem Polska nas wyprzedza jeśli chodzi o jakość i ofertę usług okołoturystycznych m.in.  restauracji. Tutaj możemy się czegoś jeszcze nauczyć – mówi.

Wielość inicjatyw dostrzega również wicemarszałek województwa Roman Kolek. – Pogranicze polsko – czeskie ma duży potencjał. Widać to zwłaszcza w turystyce, kulturze. Takie spotkania są ważne, aby podsumować dotychczasowe doświadczenia i określić plany na przyszłość – przyznał.

W ostatnim czasie odbyło się wiele wspólnych inicjatyw. Czesi gościli w województwie opolskim m.in.  na konferencji „Senior w Europie, Polsce i regionie opolskim”, Międzynarodowych Targach Turystycznych „W Stronę Słońca” czy Maratonie Opolskim. Opolanie wyjeżdżali na Regionalne Gry Sportowe w Ołomuńcu, targi Tourism Expo 2019 w Ołomuńcu czy Półmaraton Ołomuniecki.

Goście z Komisji Współpracy z Zagranicą Kraju Ołomunieckiego poza spotkaniem z radnymi Sejmiku Województwa Opolskiego zobaczą również Opole oraz Brzeg, gdzie odwiedzą Zamek Piastów Śląskich.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy