Upamiętniono bohaterów Powstania Warszawskiego

W godzinę „W” w Opolu, jak i wszystkich polskich miastach, zawyły syreny. W ten sposób upamiętniono ofiary i bohaterów Powstania Warszawskiego.

Obchody upamiętnienia tragicznego w skutkach wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się co roku  przy obelisku na osiedlu Armii Krajowej. Uroczystości zgromadziły młodzież, mieszkańców oraz przedstawicieli rządu i samorządu. Najważniejszymi uczestnikami są jednak zawsze żołnierze uczestniczący w walkach powstańczych. Nie brakowało również ich potomków. Bo, jak wszyscy zauważają, z roku na rok ubywa żywych świadków historii.

Podczas uroczystości wicemarszałek Roman Kolek w swoim wystąpieniu powiedział:

– Powstanie nigdy nie będzie nam obojętne. Było doświadczeniem niezwykle dramatycznym, jedynym takim w nowożytnej historii powszechnej. Było przykładem jedności powstańców, mieszkańców Warszawy i Polaków, było nadzieją na zmianę biegu historii. Co więcej, mimo klęski, powstanie sprawiło, że Polska pozostała nieujarzmiona, o czym mieli się przekonać już niebawem, czyhający na jej zniewolenie, Sowieci. Pierwszy sierpnia jest dla nas symbolem tego, że w Polakach tkwią niewyobrażalne siły i wiara, że zjednoczeni możemy się przyczynić do zakończenia czegoś, co jest bardzo złe.  Jak pięknie  wyraziła to w swoich wspomnieniach jedna z sanitariuszek powstania: „jeśli cel jest ważny, to ludzie są w stanie robić rzeczy niezwykłe”. 

Powstańczy zryw, światło, jakie po nim pozostało w ludziach, jego wartości i idee, istotnie przyczyniły się do ostatecznej rozprawy z narzuconym Polsce systemem komunistycznym. To był długi marsz – Solidarność, 4 czerwca 1989 roku, wyprowadzenie wojsk radzieckich, przystąpienie do NATO i UE.

To między innymi dzięki dziedzictwu powstania warszawskiego dotarliśmy do upragnionej mety i tego zwycięstwa, odzyskaliśmy wolność i zasłużoną podmiotowość wśród narodów Europy i świata. Suwerenna i demokratyczna Polska jest dzisiaj najpiękniejszym pomnikiem powstania. Dziękujemy powstańcom i warszawiakom.

Jako wspólnota regionalna Śląska Opolskiego, składamy hołd poległym i żyjącym powstańcom, żołnierzom i ludności cywilnej.  Chwała i cześć bohaterom !

 

Po 63 dniach walk w okupowanej Warszawie zginęło około 200 tysięcy cywilów i żołnierzy. Pozostałe 800 tysięcy ludności stolicy wypędzono z miasta. Sama Warszawa została praktycznie zrujnowana.

Uroczystość rocznicową  poprzedziła msza święta w intencji ojczyzny w pobliskim kościele. Nie zabrakło salwy honorowej, odegrano pieśń Wojska Polskiego. Pod obeliskiem złożono wieńce, zapalono znicze.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy