Święto teatru czas zacząć

Siedem spektakli konkursowych, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty – właśnie rozpoczęły sie 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka żywa”.  Spektakle konkursowe będą oceniać profesjonaliści teatralni i dziennikarze.

Otwierając festiwal, marszałek województwa Andrzej Buła mówił, ze opolski festiwal to świetna okazja do rozmowy nie tylko na temat prezentowanych spektakli, ale i kondycji klasyki polskiej w teatrze. – Liczę, że wystawione inscenizacje udowodnią, że w klasycznych tekstach  możemy odnaleźć tematy aktualne, istotne z punktu widzenia współczesnego odbiorcy, a także prowokujące do refleksji i poważnej dyskusji. Bo teatr to wolność – dodawał. Dyrektor Teatru Jana Kochanowskiego Norbert Rakowski podkreśla zaś, że każdemu z nas klasyka jest potrzebna, stąd hasło „potrzeba klasyki”. – Musimy wiedzieć, gdzie są nasze korzenie i z czego wyrastamy. To nie jest tylko czas, który nas otacza. To refleksja ludzi, którzy kiedyś żyli i jak to koresponduje z nami dzisiaj – dodaje.

Konfrontacje potrwają do 14 kwietnia, a pierwszym spektaklem, który mogli zobaczyć widzowie,  był  „Garbus” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reżyserii Marka Fiedora. Widzowie obejrzą także spektakle: „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka), „Ferdydurke” z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger), „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski), „Śmierć białej pończochy” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski), „Wykład” z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk) „Zemsta” z Teatru „Maska” w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner). Oprócz spektakli konkursowych, opolski teatr zaprezentuje najnowszą polsko-hiszpańską sztukę „Córki Powietrza. Sen Balladyny” oraz przedstawienie „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych”.

Festiwal to także szereg imprez towarzyszących. W pospektaklowych koncertach wystąpią takie zespoły jak TRAP DOOR, ANJA SEI, Sonar Soul, Rosalie oraz zespół śpiewających aktorów TJK. „Kochanowski” zaprasza także festiwalową publiczność do wyjątkowego „Spacerownika Teatralnego”, podczas którego uczestnicy odkryją teatralne tajemnice Opola.

Szczegółowy program festiwalu na stronie internetowej: https://teatropole.pl/44-festiwal-okt/.

Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie. Festiwal dofinansowano z budżetu Województwa Opolskiego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy