Atrakcyjny świat nauki

Dzieci i młodzież zagłębiają się w świat przyrody, życia zwierząt, owadów i ptaków. W opolskim zaczarowanym świecie Centrum Nauki i Eksperymentu otwarto nowe pracownie. Nowoczesność przenika się z przyrodą.

Zabawa, to najlepszy sposób na naukę. Bez dzienników, ocen i obowiązkowego odpytywania, młodzież i dzieci zapoznają się z przyrodą, biologią i ekosystemem. Już przy wejściu dzieci słyszą odgłosy przyrody, ptaków, szum drzew. To kilka nowych pracowni, a w nich m.in. dźwięki ptaków, las, wirtualne wycieczki, spiżarnia czy kino.

Dzięki około 3 milionom złotych unijnego dofinansowania, przekazanym Regionalnemu Zespołowi Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu przez urząd marszałkowski, drugie piętro budynku przy ulicy Dubois w Opolu  zaadoptowano na atrakcyjne miejsce prowadzenia zajęć dla uczniów szkół podstawowych. W przyszłości prezentowany tu będzie również ul, który będzie dodatkową atrakcją istniejącej już pracowni apiologicznej.

– Pomysł zrodził się spontanicznie. Jak zawsze, chcieliśmy w sposób niezwykły zaprezentować świat nauki.  Pokazujemy to, co nas otacza. Dla dzieci są opracowane zajęcia – ciekawe, a jednocześnie nie pozbawione waloru edukacyjnego. Przychodzące do nas dziecko chłonie wiedzę o świecie, mechanizmach z nim związanych. Poznaje świat przez eksperyment. Uczymy o tym, jaki mamy piękny świat – mówi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji. Jednocześnie podkreśla że unowocześnienie pracowni nie byłoby możliwe bez pieniędzy z Unii Europejskiej.

– Kino na łajbie to miejsce, w którym dzieci czują się swobodnie. Przygotowaliśmy filmy, dzięki którym dzieci uczą się o parkach, przyrodzie, Opolszczyźnie. Każdy film jest tworzony w taki sposób, aby przemawiał do danej grupy wiekowej. Rozpoczynamy od przedszkolaków, a kończymy na uczniach najwyższych klas szkoły podstawowej. W pigułce mamy to wszystko, co związane jest z przyrodą – mówi Oliwia Kowalska-Wilk.

Marszałek Andrzej Buła zainaugurował w nietypowy sposób funkcjonowanie pracowni. Wraz z dziećmi i wicemarszałkiem Romanem Kolkiem zasadzili wraz z dziećmi hiacynty. – Potrafimy stworzyć atrakcyjną ofertę edukacyjną nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych i nauczycieli. Jeżeli mówimy, że chcemy uczyć się przez całe życie, to ta oferta jest dla całych rodzin. Tutaj doświadcza się bardzo wielu ciekawych rzeczy – mówi marszałek Andrzej Buła. Dodaje, że takie pomysły, jak w Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji, są realizowane w całym województwie. – Nową ofertę edukacyjną mają parki krajobrazowe w Pokrzywnej i Ładzy. Swoje zajęcia edukacyjne prowadzą Filharmonia Opolska i teatr Jana Kochanowskiego czy Muzeum Śląska Opolskiego. Jestem zwolennikiem edukacji bezpośredniej. Kiedy wszystko jest nastawione na radość. Taki był mój cel pięć lat temu, jak tworzyliśmy nowe programy dla naszego województwa – podkreśla i mówi, że prowadzone są prace nad mapą atrakcji edukacyjnych w całym województwie.

Dodajmy, że tylko  w ramach programu bioróżnorodności w regionie zrealizowano już ponad 50 projektów na kwotę 75 milionów  złotych.

Ignacy Gackowski, który przyjechał ze szkoły podstawowej w Brzegu mówi, że dowiedział się tu, że wiele gatunków zwierząt czeka na odkrycie – Zaciekawiły mnie ślimaki na drzewie, wszystko tutaj jest bardzo atrakcyjne – dodaje uczeń.

Nauczycielka Aneta Piechowiak uważa, że nowe pracownie to strzał w dziesiątkę. – Twórcze myślenie, obserwacja, wyciąganie wniosków. Tutaj jest wszystko, co wzbudza ciekawość i kreatywność. Dziś odchodzi się od szkolnej ławki na rzecz tego, co jest atrakcyjne – podkreśla.

 

W ramach projektu otwarto pracownie  „Strażnicy środowiska”, „Owocowy zakątek”, „Ptasie radio”, „Plaster miodu”,  „Leśniczówka”, „Bioróżnorodność nocą”. Dzieci będą mogły także korzystać z zewnętrznej ścieżki edukacyjnej „Słodki jak miód”.

 

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy