Ponad 31 milionów złotych na nowe projekty gmin

Budowa punktów selektywnej zbiórki odpadów, ścieżek pieszo-rowerowych, termomodernizacje czy budowa kanalizacji, to tylko część nowych inwestycji, które otrzymały unijne dofinansowanie. Pieniądze zostały przekazane 17 samorządom z całego regionu na 23 projekty.

Najwięcej inwestycji będzie realizowała gmina Prószków. Chodzi m.in. o rozbudowę i termomodernizację budynku ośrodka kultury i sportu, modernizację punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Prószkowie i Boguszycach oraz poprawę systemu segregacji odpadów. Jak przyznaje nowo wybrany na funkcję burmistrza Krzysztof Cebula, umowy są bardzo ważne, ponieważ dotyczą  budowy czy rozbudowy Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). – To są pierwsze duże umowy, które podpisuję. W kampanii deklarowałem, że to właśnie inwestycje będą moim priorytetem. Przez kolejne lata zamierzam dotrzymać tej deklaracji – mówi Krzysztof Cebula.

Sybila Stelmach, wójt Popielowa, dodaje – Podpisujemy umowę na budowę ścieżek rowerowych. Jesteśmy liderem w przypadku tej inwestycji. Ważne są dla nas projekty związane nie tylko z dużymi inwestycjami, jak np. z termomodernizacją szkoły w Starych Siołkowicach, ale też projekty mniejsze. W naszym przypadku jest to również budowa ścieżki rowerowej. Mieszkańcy są najważniejsi i warto pozyskiwać te pieniądze. Chcę też zwiększać atrakcyjność turystyczną mojej gminy i sprawić, że poruszanie się na rowerze będzie bezpieczne – dodaje Sybila Stelmach.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że do tej pory w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego podpisano umowy na kwotę 3 miliardów złotych. – Umowy, które dziś wręczyliśmy, są różnorodne. Skupiają się wokół tego, co najbardziej interesuje naszych samorządowców. Marszałek podkreśla, że beneficjenci, w tym samorządowcy, w ostatnim czasie bardzo dynamicznie realizują unijne projekty. – W listopadzie tego roku wypłaciliśmy aż 140 milionów złotych. Jest to rekordowa kwota – podkreśla Andrzej Buła.

Wójt gminy Murów Michał Golenia podpisał umowę związaną z budową PSZOK-u. – Jest to możliwość skutecznej utylizacji niebezpiecznych odpadów – mówi. Jednocześnie bardzo dobrze ocenia możliwość zdobywania dotacji unijnych. – Regionalny Program Operacyjny skutecznie pomaga samorządom – dodaje.

Dominik Pikos,  wójt z gminy Turawa uważa, że mądre gospodarowanie odpadami jest bardzo ważne szczególnie dla gmin turystycznych. – Mamy ponad 900 domków wokół jeziora turawskiego, napływ turystów latem generuje problem odpadów. Chcemy być czystą gminą i mam nadzieję, że problem odpadów będzie zminimalizowany – mówi samorządowiec.

W sumie marszałek wręczył 23 umowy na łączną kwotę dofinansowania 31 milionów 699 tysięcy złotych. Całkowita wartość tych  umów przekracza  43,4 miliona złotych.

PW

Lista nowych projektów

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy