W patriotyzmie nie ma urlopu

Mieszkańcy regionu przez cały cały rok uczestniczyli w wydarzeniach, związanych z jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości Polski i 20-lecia samorządności województwa i powiatów.  Dziś w urzędzie marszałkowskim spotkali się członkowie komitetu organizacyjnego tych całorocznych obchodów. Zabrzmiał również hymn narodowy w wykonaniu opolskich uczniów.

Biało-czerwone akcenty i informacja o tym, że rok 2018 został ogłoszony w regionie Rokiem 100-lecia Niepodległości i 20-lecia Samorządności Województwa i Powiatów towarzyszyły wydarzeniom sportowym, kulturalnym, edukacyjnym czy uroczystościom oficjalnym. W organizację tych wydarzeń włączyli się przedstawiciele niemal wszystkich środowisk z całego województwa

Jak podkreśla marszałek Andrzej Buła, właśnie w związku z tymi rocznicami rok 2018 jest wyjątkowy.  – Samorządność to wspólnota, poczucie więzi regionalnych, aktywność. Bardzo ważne, że myślimy o Polsce jak o naszej Ojczyźnie, ale chciałbym abyśmy budowali także tożsamość regionalną w województwie opolskim. Wraz z partnerami społecznymi staraliśmy się edukować poprzez różne przedsięwzięcia artystyczne, sportowe. Nie możemy wziąć urlopu od patriotyzmu, chcemy pielęgnować nawiązane już znajomości i powinniśmy być aktywni cały czas – zachęca marszałek.

Patriotyzm jest w każdym z nas

Andrzej Buła przyznaje że, patriotyzm niesie ze sobą pozytywny przekaz, dobre uczucia, refleksję. A to, co się wydarzyło i co było ważne przez wszystkie lata niepodległości Polski, funkcjonowania samorządności,  wiąże się z życiem wielu mieszkańców. – Są wśród nas ludzie, którzy 50 lat swojego życia poświęcili na pracę zawodową, budowali coś wartościowego. W kontekście 100 lat to bardzo duży wkład. Dla mnie jest ważne, aby każdy mógł patriotyzm i postrzeganie niepodległości traktować indywidualnie, subiektywnie. Przede wszystkim to święto, które każdy może obchodzić jak chce, czy to na sportowo czy uczestnicząc np. w uroczystej akademii. To indywidualizm, który stanowi pozytywną zbiorowość regionalną  – mówi.

Od przedszkola do seniora

Zdaniem Leokadii Kubalańcy, przewodniczącej Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego cały aktywny rok 2018 pobudził społeczność regionu do działania. – Gdyby nie ta rocznica, wiele z ważnych i ciekawych inicjatyw nie miałoby miejsca. Ludzie się poznali. Ta energia była w domach, ośrodkach kultury, wśród gospodyń wiejskich, na boiskach. Świętowało całe województwo – przyznała. Jak dodała, budujący jest fakt, że młodzież zna historię, szanuje wartości narodowe, prezentuje godne szacunku postawy patriotyczne.

Biało – czerwono w kulturze i sporcie

Zawody, biegi, turnieje – wszystko z patriotyczną nutą w tle. Wiele wydarzyło się w działalności Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS. – Obchody rozpoczęliśmy 5 kwietnia międzypokoleniowymi zawodami szachowymi. W ciągu roku było wiele inicjatyw. Kulminacja obchodów już w ten weekend – piątkowe biegi przełajowe w Korfantowie, sobotnie zawody karate w Prudniku, niedziela to  natomiast symboliczna impreza w Dobrzeniu 3 x 100 – 100 km biegu, 100 minut morsowania w Odrze i 100 km na kajakach. Obchody również kończymy na sportowo,  5 grudnia imprezą „Bez Barier” –  wymienia Gerard Halama, prezes WZ LZS w Opolu. Dla Joanny Ojdany z Muzeum Śląska Opolskiego, bardzo ważny – poza wymiarem kulturalnym – był edukacyjny charakter obchodów. – W ramach projektu EDUKO wdrożyliśmy działania i połączyliśmy je z jubileuszami: 100 – lecia niepodległości oraz 20 – lecia samorządu województwa i powiatów. Czternaście wspaniałych inicjatyw nauczyło młodzież podstaw samorządności i zachęciło do demokratycznego udziału w życiu społecznym – przyznała.

Energia społeczna została uwolniona

– Cieszymy się, że jako Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego mogliśmy koordynować wydarzenia dotyczące obywatelskości. Wolność i niepodległość trzeba docenić i zrozumieć. Aby tak się stało, należy angażować wszystkie środowiska. To one dostarczają nam energii i przenoszą wartości dla siebie i przyszłych pokoleń – przyznała Barbara Kamińska, dyrektor BDO. Świętowanie – jak dodała – powinno kojarzyć się z pozytywną energią, cieszeniem się i chęcią przebywania z drugim człowiekiem. Nie ma tu miejsca na konflikty czy nieporozumienia. – To pozostanie w wielu środowiskach i mam nadzieję, że  będzie kontynuowane – mówiła.

 

Symbolicznym akcentem tego dnia było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego z udziałem uczniów opolskiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w całej Polsce punktualnie o godzinie 11:11.

Podsumowanie wydarzeń roku 2018

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy