Remonty opolskich kościołów

Kolejne opolskie parafie otrzymały pieniądze na renowację zabytkowych kościołów. Tym razem remontu doczeka się kościół p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego w Otmuchowie oraz kościół parafialny pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego otrzymała 1 milion 169 tysięcy złotych unijnego dofinansowania. Dzięki tym pieniądzom prowadzone będą prace konserwatorskie i restauratorskie ołtarza głównego oraz ołtarzy bocznych. Odnowiona zostanie również chrzcielnica, ambona i stalle.

Otmuchowska perełka zyska blask

Proboszcz parafii ksiądz Eugeniusz Magierowski zaznacza, że ołtarze datowane są na rok 1697, a ostatnia ich renowacja miała miejsce w 1854 roku. – Dlatego są tutaj tak ogromne zniszczenia. Po renowacji będzie to nie tylko walor duchowy, ale również artystyczny. Kościół uzyska splendor, tym bardziej, że tutaj znajduje się szlak turystyczny – mówi ksiądz proboszcz. Dodaje, że otmuchowski kościół uznawany jest za perłę opolskiego baroku. – Kościół zawsze jest otwarty, często zwiedzają go turyści, takiego remontu i renowacji sami nie udźwignęlibyśmy – podkreśla. W kościele fundacji bp. wrocławskich znajdują się dzieła wybitnych śląskich malarzy: Michaela L. Willmanna i Carla Dankwarta. Na remont w kościele oczekuje jeszcze droga krzyżowa oraz elewacja zewnętrzna.

Członek zarządu województwa opolskiego Andrzej Konopka, który podpisywał umowę na dofinansowanie, informuje, że na prace renowacyjne opolskich zabytków przeznaczono prawie 54 miliony złotych. – 18 projektów złożyły m.in. parafie, gminy, muzea. Wszystko służy zachowaniu naszego dziedzictwa. W przypadku parafii są to remonty wyczekiwane przez wiele lat. Ratowane są zabytki. Ale pieniądze również są przeznaczone na publikacje, foldery, informowanie o naszych perełkach – dodaje Antonii Konopka.

 

Pieniądze dla kozielskiej parafii

Kolejne pieniądze zostały przeznaczone na remont zabytkowego kościoła parafialnego pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Tutaj kwota dofinansowania wynosi 3 miliony 800 tysięcy złotych. Parafia swój projekt realizuje wraz z czterema partnerami: Towarzystwem Ziemi Kozielskiej, parafią Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła, parafią pw. Świętego Urbana oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim.

Kościół św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej zyska nową elewację zewnętrzną. Przeprowadzona zostanie konserwacja i restauracja ścian wewnętrznych. – Kupimy również nowe nagłośnienie, dostosowane do potrzeb osób słabo słyszących. To nie jedyne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. Kościół znacząco zostanie dostosowany do ich potrzeb. Do remontu przygotowywaliśmy się od dwóch lat. Bardzo nam na nim zależy. Bez wsparcia z urzędu marszałkowskiego przeprowadzenie, aż tak szerokich prac byłoby niemożliwe – mówi proboszcz parafii ksiądz Marek Biernat.

We wnętrzach świątyni znajduje się jeden z najstarszych obrazów na Opolszczyźnie, prezentujący wizerunek Matki Boskiej z Koźla. – Ikona Matki Bożej z Koźla pochodzi z około 1420 roku, przygotowujemy się do jej 600-lecia. Nawiązuje ona do ikon Czarnej Madonny z Częstochowy czy obrazu Matki Bożej Opolskiej.  Nasz obraz jest kopią bizantyjskiego obrazu i pochodzi z Czech, prawdopodobnie z Ołomuńca. Nie znamy jednak artysty, który go wykonał. Wiemy natomiast, że obraz miał wielkie znaczenie i cieszył się ogromnym kultem i zawsze w tym kościele wisiał. Mnie to cieszy, bo remont będzie dobrym przygotowaniem do jubileuszu – dodaje proboszcz. Kościół zostanie wyposażony również w nową pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe. Teren wokół kościoła zostanie uporządkowany. Powstaną nowe uliczki z oznaczeniami dla osób z dysfunkcją wzroku. Obok placu kościelnego zbudowany będzie parking. Remontu doczeka się ogrodzenie oraz schody prowadzące na plac kościelny. Cały teren będzie oświetlony. Parafia przygotuje również nową stronę internetową i wyda publikacje, a liczba odwiedzających świątynię będzie zliczana elektronicznym licznikiem.

To nie pierwsze pieniądze, jakie otrzymała parafia. W 2014 roku zakończył się remont drugiego kościoła pod wezwaniem Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Plany proboszcza parafii, to również remont przedwojennego budynku plebanii, który objęty jest opieką konserwatorską. – Chciałbym, aby stare Koźle dobrze wyglądało od strony estetycznej – zaznacza proboszcz parafii.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy