Opolskie w Spale

Reprezentacja województwa opolskiego uczestniczyła w  tegorocznych Dożynkach Prezydenckich 2018, które odbyły się tradycyjnie w Spale.

W tym roku województwo reprezentowali przedstawiciele sołectwa Odrowąż z gminy Gogolin, którzy zgłosili do konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP przepiękną koronę ziarnkową. Towarzyszył im Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Aksamitki” z Malni. Z Opolanami był także członek  zarządu województwa Antoni Konopka, uczestnicząc wraz z nimi we mszy św., korowodzie dożynkowym i uroczystej gali dożynkowej.

W miasteczku regionów, gdzie prezentowały się prawie wszystkie województwa,  urząd marszałkowski zorganizował promocję tradycyjnych opolskich potraw, wywodzących się z kuchni śląskiej i kresowej. Potrawy zostały przygotowane przez Spółdzielnię Socjalną „Pilszczanka” w gminie Kietrz. Przedstawicielki spółdzielni prezentowały także technikę ręcznego zdobienia pierników oraz rękodzieła – wyrobów szydełkowych, w tym cieszących się ogromnym zainteresowaniem zabawek dla dzieci. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach zdobienia pierników.

Stoisko województwa opolskiego w miasteczku regionów, zorganizowane zostało przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO, a obecni byli także przedstawiciele Opolskiego Ośrodka doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych.

Po ceremoniale dożynkowym opolskie stoisko odwiedziła Para Prezydencka, którą w imieniu mieszkańców regionu uroczyście przywitał Antoni Konopka.

MA – DRW

Nasze serwisy