Dialog dla budowania strategii

Przedsiębiorcy, menadżerowie, prowadzący firmy spotkali się z unijną komisarz Elżbietą Bieńkowską, europarlamentarzystką Danutą Jazłowiecką i marszałkiem województwa Andrzejem Bułą. To część ogólnopolskiej akcji w ramach programu „Dialog Obywatelski”.

Opolskie spotkanie w ramach „Dialogu Obywatelskiego” przybliżyło uczestnikom unijne programy ułatwiające prowadzenie działalności biznesowej. Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska zachęcała nie tylko do korzystania z dużych unijnych programów, ale również mniejszych m.in. „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”. Bieńkowska podkreślała również atuty bycia w strukturach unijnych. – Europa to 500  milionów mieszkańców. Gdyby zniknęły gospodarcze granice, bylibyśmy potęgą przewyższają Stany Zjednoczone – mówiła.

Przedsiębiorcy mieli pytania związane z delegowaniem pracowników, wejściem Polski do strefy euro czy start-up. Marszałek Andrzej Buła podkreślał konieczność dialogu między przedsiębiorcami  a urzędnikami. Według niego prowadzący firmy są najlepszymi doradcami w dziedzinie tworzenia przyjaznego prawa. – Musimy być elastyczni i refleksyjni. Często mówimy o perspektywach długoletnich, a życie gospodarcze pokazuje, że należy reagować „tu i teraz”. Przykładem są sprawy związane z nowymi technologiami czy np. wprowadzeniem ceł przez USA na stal i aluminium – mówił marszałek.

Elżbieta Bieńkowska mówiła o programach COSME czy Copernicus, które dają gwarancję otrzymania unijnego wsparcia. Zaznaczała jednocześnie, że wiele ciekawych programów nie jest znanych szerszemu gronu przedsiębiorców z Polski. Potwierdza to europoseł Danuta Jazłowiecka. – Polacy powoli zaczynają korzystać z tych programów. Jest to kapitalna inwestycja w siebie czy swoją firmę – mówiła. Dodawała, że w firmach problemy pojawiają się na pewnym etapie rozwoju: – Początek jest przeważnie bardzo dobry. Najwięcej komplikacji jest przy kolejnych strategicznych decyzjach.

Danuta Jazłowiecka mówiła, że spotkania w ramach ”Dialogu Obywatelskiego” mają pomóc w  nawiązaniu bezpośrednich kontaktów z biznesmenami.

PW

Nasze serwisy