Święto biało-czerwonej

W całym regionie 2 maja uroczyście obchodzono  Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Rano obchody zostały zainaugurowane na placu przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim, później odbywały się m.in. w Moszczance i Namysłowie.

W Opolu uroczystego wciągnięcia flagi na maszt dokonali żołnierze X Opolskiej Brygady Logistycznej, w towarzystwie władz, służb mundurowych i pracowników urzędów. W uroczystości wziął udział członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, do Moszczanki, na wojewódzkie obchody święta, pojechał Antoni Konopka.

W Namysłowie uroczystości, które swoim patronatem objął marszałek województwa opolskiego,  rozpoczęły się na rynku. – Cieszmy się i podnośmy flagę wysoko – w dniu jej święta, w przeddzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Trzeba podnosić ją jak najwyżej – tak, by z daleka cieszyła nasze oczy i serca. I budujmy wokół niej wspólnotę – wspólnotę obywatelską, w której obywatel nie szuka przeciwników, ale sojuszników do osiągania wspólnych celów – mówił marszałek Andrzej Buła do zgromadzonych na uroczystości. Namysłowskie obchody przeniosły się potem do domu kultury, gdzie m.in. zespół „Retrospekcja” wykonał wiązankę pieśni patriotycznych.

Święto Flagi obchodzone jest od 2004 roku.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy